• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Yatırım ve Seo İlişkisi

wincih

Kayıtlı Kullanıcı
Açıkçası normalde çok yazma taraftarı bir tip olduğum söylenemez, lakin bu konuyu da yazmasam çatlardım. Zira konumuz seo ve yatırım ilişkisi bu makaleyi gerek seo yapanlar, gerek ise seo yaptırmak isteyenler okuyabilir. Bu yazının amacı 50-100 liraya seo olmayacağı gibi seo işi yapmak isteyen arkadaşlarımızında bu işin bedava olmayacağını anlatmaktan ötesi değildir.

Şu anda linkbuilding üzerine uzmanlaştığımı düşünüyorum kullandığım belli araçlar var;

Gsa search engine ranker
Gsa captcha breaker
Fcs networker
Ser Engine
Wicked Articler Creator+Kontent Machine

Liste Hazırlamak İçin Kullandığım Programlar
Gscraper
Footprint Studio

Neyse, ilk başlarda yabancı bir forumda gsa ser hariç yazılımların hepsini illegal olarak kullanıyordum, ve tam otomatikten ziyade database ve internet kullanamadığı için (kırıldığından dolayı) tier 3-4 içeriklerine bile rank alana kadar canım çıkıyordu. Yetmediği gibi reklam üstünden para kazandığım sitelerden içerikler iyi olmasına rağmen bir nevi sürümler kısıtlı olduğundan dolayı rank sağlayamıyordum.

Bende bir yatırım planı yaptım; Her aracı orjinal olarak kullanıp verim alacaktım ve aldımda.

Öncelikle Gsa captcha breaker beni lisanssız kullandığım captcha sniper a ek olarak verdiğim captcha parasından kurtardı (ayda ortalama 30 usd)

Wicked Article Creator (70 usd)
Kontent Machine (300 usd)

Peki beni nelerden kurtardılar;

İçerik oluşturma aramadan zaman kazandırdılar.
Özellikle çok fazla tier ile çalıştığımdan (min 7 tier) her tier için profil, author, destination oluşturmaktan.
Kontent Machine sayesinde de otomatik haftalık içerikleri güncellemesinden. Kurtardı bunları almadan önce aylık minimum 200 usd içerik vb.... parası veriyordum.

Akabinde ise liste problemi çekmeye başlamıştım, listeler beni tatmin etmediği gibi, alakalı backlink alanında elimi kolumu bağlamaya başlamıştı adam akıllı scraper hizmeti veren yerleri aradım ettim ama hepsinde sonuç aynı idi, bu işi de kendim yapacaktım ilk iş beni ayrıca proxy masrafına sokmayacak aylık ücreti olan bir scraper aramaya başladım, bazı forumlarda adı çok geçen gscraper da karar kıldım, güzel bir footprint listesi yaptım ilk denemelerimde programa fazla hakim olamadığım için liste konusunda başarılı olamadım.

İnternetten epey bir tutorial ını izledim akabinde ise son denemem de istediğim sonuçları elde ettim.

Kullandığım diğer araçlar ise
Serengine (aylık 15 usd)
fcsnetworker (aylık 34 usd)
gscraper premium (aylık 64 usd)

Yani aylık giderim otomatik olarak 110 usd ye fırladı. Bu süreçte amaç zaten belli şeyleri kendim yapabilmem olduğundan dolayı da çok önemsemedim uzun vadeli düşündüğümden dolayı.

Bu süreçte 10 tane site açtım, bunları tamamen reklam odaklı yaptım ve bunun üzerinden yürüdüm çalışma/denemelerimi bunlar üzerinden yaptım ve çok olumlu sonuçlaran aldım.

Sonrasında ise bir blog network' ü gerekti 2013 te google ın paravan blogları hedef alacağını düşündüğüm için domain, hosting vb... alıp ufak çaplı bir blog network' ü kurdum. Akabinde ise bunlara ufak çaplı çalışmalar yaparak güvenilirliğini arttırdım. (500 usd)

Şu anda geldiğim nokta da ise harcadığım para 1500 usd (aylık aboneliklerin bir kısmı hariç) yi buldu lakin pişman değili zira şu an 10 a yakın reklam gelirim olan sitem var 3 ayda yaptığım bütün yatırımları çıkarttılar, ayrıca paravan bloglara da reklam alıyorum (az çok hitleri var) .

Bu süreçte gene, özellikle müşteri görüşmelerimde backlink hizmetlerinin sık sık aksadığı şikayetini aldım buna istinaden benim kullandığım herşeyin lisanslı olduğunu ve ücretinin ödendiğini gerekir ise bunları kanıtlayabileceğimi söylediğim her müşteriden nerede ise işlerini aldım.

Bunlar içinde 2.5 milyon usd lik (ismini vermeyeceğim) bir proje de olacaktı lakin, yatırımcı ucuza kaçıp birileri ile anlaştığından mütevellit şu an projesinin seo tarafında içine edilmiş durumda.

Gene seo yaptırmak isteyenlere gelir isek açık konuşayım 50 liraya / 100 liraya seo kesinlikle olmaz, rekabeti yoğun kelimelerde 100 liralık backlink ile yükselme alamazsınız!

Sektör ile müşteri kalitesi paralel gider, bu işi yapanların kalitesi düştükçe seo müşterilerinin de kalitesi düşer. Şu an Türkiye de seo işi yapanların çoğu bilgiden ziyade hazır sistemler kullanmakta kimisi chun and burn diye adlandırılan linkbuilding tekniğini (maks 3 tierdir ve google artık bu yöntemi anlıyor) senuke,magic submitter ve money robot un hazır linkbuilding şablonları kullanılıyor ki nasıl ki sitenize özgün içerik girmeye kasıyor iseniz, linkbuilding tekniklerini de uygularken özgün olmanız gerekmekte. Aynı şey.

Şimdi gelelim müşteri kısmına? Müşteri neye yatırım yapmalı?

Öncelikle yapacağı yatırımdan almak istediği geri dönüş önemli gidipte citizen saat kelimesinde ilk sayfaya çıkmak istiyorsa ona göre bütçe ayırmalı ve seo yu YATIRIM olarak görmeli başka türlü bu iş olmaz.

İkinci olarak çalışmak istediği kişilerin referanslarını gerekirse tek tek aramalı ve bilgi almalı.

Üçüncüsü UCUZA KAÇMAMALI yani gidipte sağdan soldan seocu diye getirilen adamlara aldanmamalı!

Hocam Kusura Bakma Geçende video konferansta'da konuşmuştuk 10 tane reklama yönelik site yaptım dedin şuan işlem tıkır tıkır işiliyo sanırım robotlar ve otomatik sisteme bağlattığın abonelikler sayesinde. Ama Anladığım Kadarı ile yukarıda bu reklam gelirli sitelerin toplam aylık geliri 1000$ seviyesinde veya daha az. Ama bakıyoruz hocam seo bilmeyen hatta senin yaptığın link paravan blog 7 tier'den bahsetmişssin hiçbirini yapmayanlar 50K Kazanıyor (O gün konuşmamaızda samet göstermişti anlık 600kişi olan siteyi) yani bu kadar profesyonel yaklaştığımız içinmi kaybediyoruz. Kullanıcılar gerçekten bizim gibi yaklaşıyor mu acaba ??

@gonzales1

Şöyle söyleyeyim bu güne kadar ettiğim masrafların toplamı için de aylık aboneliklerin bir kısmı da var, bloglarınkiler falan hariç sadece yazılım ve servis alımları onlar (aylık) sitelerin maliyeti bana 300 usd yi geçmemiştir (paravan) reklam sitelerinin maliyeti ise 200 usd + domainler toplamda (yıllık) sitebaşı 100 - 150 usd kazanıyorum ortalama işte.

Neden girmediğim konusuna gelir isek geçenlerde yazmıştım 1000 tl kazanmak için 10.000 tl yükün altına girmem mesajı bulursam yollarım linkini.

Geri