• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

wiki denemesi

XXI

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba. Cryptosam'ın bu makalesinden yola çıkarak bir deneme yapmaya karar verdim.

makaleyi okuyanlar bilir zaten 4 adet site açıldı (5.si aktif değil). bunlardan bitaneside biyografi sitesi. normalde wordpress gibi blog sistemler bu iş için biçilmiş kaftandır. peki ya wiki ?

belli başlı öne çıkan iki adet wiki sistemi var zaten.
1-mediawiki (wikipedia'nın kullandığı script)
2-dokuwiki (kim kullanıyor bilmiyorum)
ben kötü olsa wikipedia seçmezdi diyerek ve aynı zamanda wikipedia sayesinde popülerleştiği için sonrasında güzel geliştirmeler yapıldığını düşündüğümden mediawiki'yi seçtim

Bence wiki web sitesi seo konusunda, rakip olan diğer tüm sitelerden 1-0 önde başlar.
çünkü;
1- çok sadedir , hafif ve çok hızlıdır.
2- açık kaynak kodludur istenildiği gibi geliştirilip düzenlenebilir, ki bu en çok yapmak zorunda olduğumuz şeydir.
3- her konu için ayrı ayrı keyword, desc. vs atamamıza olanak sağlayan ya da auto seo keyword oluşturan eklentileri mecvut.
4- wikipedia sağolsun görünüm itibariyle güven uyandırıcı.

yarından tez yok denemeye karar verdim. gelişme oldukça buradan aktarmaya çalışıcam arkadaşlar.

şimdi gelelim tartışmak istediğim konulara;

1- wiki scriptler ve bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz ? doğru mudur ? yanlış mıdır ? nasıl geliştirilebilir ?

2- domain seçimi yaparken istediğimiz isimi alabilmek adına örneğin arjantin, fas, falan filan ülkelerin enteresan uzantılarını kullanmak istersek, bu bize seo konusunda google ın farklı bir domain uzantısından türkçe içeriği indexlemesi ya da indexlememesi gibi durumlar olur mu ? (yabancı domain olduğundan dolayı zarar ya da içerikle birebir alakalı domain ismi olduğundan dolayı güven ve yarar vs. vs.)

Hocam wiki henüz Türk webmasterlar tarafından pek sık kullanılmayan, hatta neredeyse hiç kullanılmayan ve gerçekten kaliteli bir script, bu yüzden önünüzün açık olduğunu düşünüyorum, umarım hedeflerinize ulaşırsınız.
2. soru hakında şahsi yorumum ise elbette ki başka ülkeye ait domain olması seo açısından bir eksi olarak değerlendirilebilir bir .com veya .com.tr ile karşılaştırınca fakat sürekli bahsedildiği gibi sıralamada 200'den fazla kriter göze alınıyor, eğer siteniz kaliteli olursa ve temiz bir çalışma yaparsanız .com ve com.tr domainleri kolaylıkla altınızda bırakabilirsiniz, özellikle akılda kalıcı kısa keyword domainler çok başarılı oluyor örnek vermek gerekirse kiyas.la var şuan aklımda.

ben bir kaç tane wiki şeklinde siteye denk gelmiştim. Çoğu kelimede ilk sıralardaydı hatta. Umarım başarılı olursunuz.

Ben wikiyi kaliteli hatta çok kaliteli backlink olarak görüyorum açıkçası hatta bazı zor kelimelerde ciddi anlamda rank kazandırmışlığı da olmuştur. 7

Kendi networkünüze wiki katmanız yada projenizde wiki kullanmanız size yarar sağlar. Açık ve net. Ama premium wiki listeleri bulup bunlara 5 usd ye ilgili makale yazdırmanız da bir seçenek olabilir. Aklınız da bulunsun.

Eğer işinize yarar ise mediawiki den aldığım wiki backlinkler her zaman çok daha iyi sonuç vermiştir.

Oyun, biyografi, tasarım dosyaları paylaşımı Free olarak, ama beğendiğim script yada wordpress teması hiç olmadı varmı önerecek arkadaşlar?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Geri