• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Video Sitesi Hangi Kaynağı Tüketir?

Karrizima

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bi tane video izleme sitem var. Bu sitede kullanıcılar video izlerken hostingin raminden mi trafiğinden mi kullanır acaba?

Ram 512 çünkü gerisi sınırsız CPU da %20 mi ne.
Acil ihtiyacım var cevaplarsanız çok sevinirim.
 
videolar sizin kendi sunucunuzda barındırılacaksa site aylık trafikten yer. ayrıca fazlaca disk kapasitesi lazım. Sunucu alacagınız yerin hat kapasitesi ve trafik sınırı önemlidir.
eğer kendi sunucunuzda barınmayacaksa zaten normal bir siteden farkı yok.
 
Kusura bakmayın yazmayı unutmuşum videolar vk da barındırılıyor. Sitede izleniyor sadece. Ram önemli sadece ram yetermi acaba 10-15 kişi aynı anda izlerse.
 
Cpu kasmaması için iyi bir cache sistemi koyarsanız o sorunu büyük ihtimalle çözer. Ram için de mümkün mertebe optimizasyona gitmek lazım ancak o kısım sunucunun türüyle de alakalı. Yapılabilecek fazla birşey yok sanırım Ram optimizasyonu için.
 
vk dan izlenen video hiç bir şekilde senin sunucunu etkilemez. Dolayısı ile aynı anda 15 kişi izlenme durumunda 500 mb ram. basit bir işlemci v.s yeterli. Yani basit bir hosting yeterli. Lakin sadece gelecek hite bağlı. Normal bir siteden farkı yok.
 
Videolar sunucunuzda barındırılıyorsa, öncelikli olarak bant genişli (bandwidth) önemlidir. Bellek ve/veya işlemci o kadar da önemli değil bu noktada. Fakat sitenin hiti artıkça, bellek ve işlemcinin de ziyaretçi yükünü karşılayabilmesi gerekir.

Tabi burada ince bir ayrıntıyı da gözden kaçırmamak gerekir. Limitli sunucularda, işlemci (cpu) limiti düşük olduğundan, size sunulan diğer sınırsız gibi görünen özellikleri kullanamazsınız. Çünkü siteniz, diğer sınırsız kaynakları kullanabilecek kapasiteye erişemeden, size ayrılan işlemci yükü limitini doldurur ve siteniz suspend (site yayınının askıya alınması) edilir. Böylece, diğer sınırsız (sözde) özelliklere ulaşamadan yolda kalırsınız.

Bunlar, firmaların ticari oyunlarıdır. Müşterinin gözünü boyamak için yapılan illüzyonlardır.

Onun için paylaşımlı hostinglerde ciddi projelere girişmemek ve firmalar tarafından sunulan "sınırsız" adı altındaki özelliklerle yola çıkmamak gerekir.

Videolar youtube, vk, mail.ru gibi sitelerde barındırılıyor ve embed ya da iframe gibi kodlarla sitede görüntüleniyorsa, bant genişliğiniz sadece sayfa boyutunuz kadar harcanır. Yani seyredilen videoların boyutları, sizin bant genişliğinizden düşmez. Videonun asıl kaynağı olan vk, youtube gibi sitelerin bant genişliği azalır.

Buraya eklemenin uygun olduğunu düşündüğüm küçük bir hesaplamayla da cevabımı noktalamak istiyorum. Bilmeyenler için faydalı olacaktır.

Bir sitenin, tekil ziyaretçiye göre aylık bant genişliğini hesaplayalım.

Sitenizin ana sayfasının kb cinsinden boyutunu öğrenelim. Bunun için pek çok alternatif olsa da, benim kullandığım bir servis olan, Pingdom aracını kullanabilirsiniz.

Siteyi sorguladıktan sonra, resimdeki "Page size" kısmını kontrol ediyoruz.

rcbk00H.png


Bu sitemizin ana sayfa boyutunu bize veriyor.

Yukarıdaki tabloya göre;

Siteye giren bir kişi, sadece ana sayfaya girip siteden ayrılırsa, 213 kb bant tüketmiş olur.

Bu ziyaretçilerin her biri 5 sayfa dolaşmış olsa ve sayfaların boyutları da ortalama aynıysa;

1 Mb civarında bant harcanmış olur.

Yani günlük 1000 tekil ziyaretçili bir sitede, kişi başı 1 MB'dan;

Bant genişliğinin 1 GB'ı tüketilir.

Hitinizde azalma ya da artma olmadığını farz edersek;

Aylık ihtiyacınız olan bant genişliği 30 GB'dır.

Herkese iyi forumlar.
 
Geri
Üst