• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Ssl ve seo

Winchester

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Arkadaşlar dün gece gözüme uyku girmedi neden dir bilmiyorum illa başımı belaya sokayım dedim rahat edemiyorum yoksa :D gecenin 2 sinde ssl sertifikası aldım gerçekten de seo ya etkisi olacak mı merak ettim bu başlık altında gün ve gün yaşadığım sorunları ve gerçektende seo ya etkisi olup olmadığını paylaşacağım bir nevi kendimi kobay faresi yaptım :D

1. Gün
Ssl sertifikasını aldıktan sonra sunucuya kurdum tam 2 saat uğraştım daha önce hiç kurmamıştım bu arada malum digitalocean vps olduğundan tek ip adresim var ve paylaşımlı gözüküyor dedim acaba olmaz mı araştırmalarım sonucunda ip adresinin aslında hiç önemli olmadığını farkettim 1 tek ip ilede birden fazla siteye ssl alına biliyormuş. Sunucu bazında ayarlamalar bitince wordpress girdim eklenti olarak Wordpress HTTPS yi kurdum ve alttaki resimdeki gibi ayarladım.
7VN23Y.jpg


Alt resimde eklentinin en önemli ayarı var oraya sadece "/" eklemeniz yeterli google da http li şekilde girildiğinde otomatik https şeklinde 301 yönlendirmesi yapıyor.
z2BQ77.jpg


Bu ayarlardan sonra site artık tamamen ssl geçmiş durumda gayette güzel oldu. Aklıma birden bazı kişilerin site ssl yüzünden yavaş açıldığını söyleyenler geldi açıkcası hızında hiç bir değişme olmadı ama ben yinede google page speed den bi test edeyim dedim testin sonucu korkunç çıktı paun olarak 48 paun vardı ayrıntılara baktığımda css, resimleri vb şeyleri küçüktmeme gerektiğini söle ama kullandığım server da google yaptığı mod_pagespeed eklentisi vardı sayfa kaynağına baktığımda eklentinin çalışmadığını gördüm tabi nedeni SSL yüzünden bende 3 saatlik bir araştırmanın sonucunda deneme yanılma yönetemi ile mod_pagespeed içerisinde alttaki kodları ekledim ve tekrar test yaptığımda 90 paun aldım :D

Kod:
ModPagespeedFetchHttps enable,allow_self_signed
ModPagespeedMapOriginDomain "http://www.domainismi.com" "https://www.domainismi.com"
ModPagespeedLoadFromFile "https://www.domainismi.com" "/home/domaink/public_html/"
ModPagespeedEnableFilters trim_urls
ModPagespeedRespectXForwardedProto on

Sıra geldi google amcaya bu durumdan haber etmeye biraz daha araştırma yaptım google destek sayfaında eğer http den https ye geçiş yaptıysanız web tools dan siteyi yeni site gibi tekrardan https uzantı şekilde eklemem gerektiği söle bende aynen yaptım ama bu kısım hiç içime sinmedi. ssl kurmadan önce önemli kelimelerde olan sıralamalarımı kaydettim ve artık sadece beklemem ve içerik girme kısmı kaldı ilerleyen günler için de bana olan zararlarını ve faydalarını bu başlık altında yazacam umarım herkeze faydası olur.

23,01,2015 Güncelleme
SSl ye geçeli 16 gün oldu gösterimlerde şuana kadar %30 luk bir artış söz konusu ve sürekli gösterimler ve tıklamalar yukarı doğru bir ivme ile ilerliyor önceden konu eklediğimde google bot gibi getir demeden eklenen konu 1 gün sonra index basılıyordu şimdi eklediğim konu max 5 dk içerisinde kendiliğinden indexleniyor. Şuana kadar herşey yollunda umarım böle devam eder...
 
Son düzenleme:
SSL geçiş işlemini eklentisiz yaparsanız daha iyi olacaktır şahsen ben öyle yaptım home url ve main url https yapıp databaseden tüm httplier https yaptım ve eklentiye gerek kalmadan SSL ye geçimş oldum bağlantılar için ise 301 çektim googlede bundan sonra https indexlemeye başladı

ekletiye benim gibi karşı olanlar bu şekilde çözebilirler...
 
2 haftadır ssldeyiz iki sitemizle daha bir etkisini göremedik :D Birde aynı anda cdn ye de gectik .Bakalım bir ay icinde neler olcak.
 
SSL geçiş işlemini eklentisiz yaparsanız daha iyi olacaktır şahsen ben öyle yaptım home url ve main url https yapıp databaseden tüm httplier https yaptım ve eklentiye gerek kalmadan SSL ye geçimş oldum bağlantılar için ise 301 çektim googlede bundan sonra https indexlemeye başladı

ekletiye benim gibi karşı olanlar bu şekilde çözebilirler...
hocam hangi ssl kullanıyorsunuz yüklediğim ssl tarayıcı uyumsuzluğu var kafayı yicem
 
RapidSSL kullanıyorum 2.yılındayım.Sunucu sizin ise bi kontrol SSL Checker ile bakın hangi protokolünde hata var onu görüp düzeltebilirsiniz.
The certificate is not trusted in all web browsers. You may need to install an Intermediate/chain certificate to link it to a trusted root certificate.Learn more about this error. You can fix this by following Comodo's Certificate Installation Instructions for your server platform (use these instructions for InstantSSL). Pay attention to the parts about Intermediate certificates.
SSL Certificate is not trusted

hata bu ama bir türlü çözemedim mobil den siteye girince sorun çıkartıyor doğal olarak tarayıcı uyumsuzluğu var
 
Gogole zaten sslye geçişte kısa süreli sıralama kaybı olabilir kısa zamanda sıralalamalarınız yerine gelecektir diye not yazmış sitesine.
Ben de sitenin uzun süre kapalı kalıp açıldıgı bir zamanda sslye geçtim. bir artısını göremedim. hatta https olarak indexlemiyordu nedense indexletemedim. Resmi kurumlarda çalışanların siteme giremediğini uyarı ile karsılastıgını (güvenli olmayan site) gördüm. Bu nedenle tekrar http ye geçtim.
 
Geri
Üst