• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

spam yorumları lehimize cevirme ?

Mosko

Kayıtlı Kullanıcı
herkesin başına geliyordur spam yorumlar atılıyor hep sitelerimize backlink için gelen yorumlar hep farklı ip den geliyor bu yorumu düzenlesek adamın sitesinin url sini silsek, mesajı türkçe yazsak yayınlasak google gözünde bu yorumlar etkileşime girermi ? spam yorum olduğunu anlıyormu google veya yorumu düzenlediğimizi ?

Spamla bir alakası kalmaz ve sitenize artı sağlar, çünkü yapılan yorumlar farklı ipten gelir bu 1, yorumları düzenleyip kendinize göre ayarlayıp konunuzu güncel tutmuş olursunuz bu 2, sitenizdeki sıralamaya etkisi olur bu yorumların buda 3 İyi çalışmalar.

Gelen spamm yorumların ip'sini siteye açık bir yerde yayınlamıyorsanız nasıl anlayacak google farklı yerden atıldıklarını? Panelden kendiniz de yorum yapsanız aynı etkisi olur bence.

Kendine göre çevirmende asla bir sakınca olmaz sonuçta farklı İP. Ben yıllardıur yaparım bunu. Mükemmel oluyor ve etkileşim artıyor

Gelen spamm yorumların ip'sini siteye açık bir yerde yayınlamıyorsanız nasıl anlayacak google farklı yerden atıldıklarını? Panelden kendiniz de yorum yapsanız aynı etkisi olur bence.

herkesin ip si ulu orta yazılmıyor sitelerde google bunu ayırt ediyordur bence

Benimde yıllardır yaptığım bir işlem, sayfaların güncelliğini koruyor, etkileşimi artırıyor.

Bu yaklaşım, bana da mantıklı geldi. Sayfa kaynağında, yorumlara dair özel bir etiket bulunmuyor. Yani o yorumu yazan kişinin, farklı kişi olduğunu bildiren bir ip etiketi yok.

Yorumları farklı kılan, yazım tarzı, kişi adı ve e-posta adresi ise, bunu herkes yazabilir. Yani site sahibi, kendi sitesine sahte yorum yazdığında, Google bunu nasıl ayırıyor?

Belki de, yorumların seoya etkisi yoktur. Google, algoritmalarını gizli tutmak adına, zaman zaman çeşitli yanıltma yöntemlerine başvurabilir. Bu da onlardan biri olabilir. Tecrübe etmek gerek.

Bu yaklaşım, bana da mantıklı geldi. Sayfa kaynağında, yorumlara dair özel bir etiket bulunmuyor. Yani o yorumu yazan kişinin, farklı kişi olduğunu bildiren bir ip etiketi yok.

Yorumları farklı kılan, yazım tarzı, kişi adı ve e-posta adresi ise, bunu herkes yazabilir. Yani site sahibi, kendi sitesine sahte yorum yazdığında, Google bunu nasıl ayırıyor?

Belki de, yorumların seoya etkisi yoktur. Google, algoritmalarını gizli tutmak adına, zaman zaman çeşitli yanıltma yöntemlerine başvurabilir. Bu da onlardan biri olabilir. Tecrübe etmek gerek.
Arkadaşa kaltıldığım gibi kendi görüşümü de belirtecek olursam bence şuna dikkat edilmeli: Siz spam yorumu kendinize göre çevirdiğinizde içeriğinizde eksik bir şeyi ya da gerçekten bir ziyaretçinin sorabileceği bir şeyi sorup sonra kendiniz cevap veriyorsanız, böylece içeriği daha da geliştiriyorsanız sitenize gelen ziyaretçi buna göre daha fazla geri dönüşüm sağlıyorsa etkili olabilir diye düşünüyorum.

Kendimden örnek verecek olursam mesela ben Youtube'da izlediğim videoların büyük bir kısmının altındaki yorumlar okuyorum, aradan biraz zaman geçince içerik veya yorumları beğenirsem yine o videonun adını aratıp tekrar izlemesem de yine altındaki yorumlara göz gezdiriyorum. Bu da böyle bir geri dönüş sağlıyor olabilir diye düşünüyorum.

İki site düşünelim içerikleri benzer olsun. Birinde spam yorumlar elle değiştirilmiş olsun diğerinde ise elle yorum eklenmiş olsun benim kararımca bir getirisi varsa ikisi de aynı getiriyi sağlar kendi kanımca.

Bence google bu yorumların farklı ip den geldiğini ayırt edebiliyordur. Bu zamana kadar okuduğum bütün seo makalelerinde yorumun önemi bahsediliyor google yorumlara değer veriyor bu bir gerçek ve bana göre sıralamayıda etkiliyor. Bir konum var 40 yorum gelmiş 1.sayfadan düşmüyor aylardır belki başka bir sebepten düşmüyordur ama 100 faktör varsa 1 si de yorumlardır bence sadece burdaki ince detay google bu ip leri ayırt edebiliyor mu edemiyor mu herşey burada gizli eğer edebiliyorsa spam yorumu kendimize göre değiştirdiğimizde google gözünde güzel yerlere gelinebilir

Bence google bu yorumların farklı ip den geldiğini ayırt edebiliyordur. Bu zamana kadar okuduğum bütün seo makalelerinde yorumun önemi bahsediliyor google yorumlara değer veriyor bu bir gerçek ve bana göre sıralamayıda etkiliyor. Bir konum var 40 yorum gelmiş 1.sayfadan düşmüyor aylardır belki başka bir sebepten düşmüyordur ama 100 faktör varsa 1 si de yorumlardır bence sadece burdaki ince detay google bu ip leri ayırt edebiliyor mu edemiyor mu herşey burada gizli eğer edebiliyorsa spam yorumu kendimize göre değiştirdiğimizde google gözünde güzel yerlere gelinebilir
bence google analytics kullananlar sayesinde ayırt ediyordur bu benim kişisel düncem yoksa başka türlü bulması biraz zor

Bende zamanında yabancı bir flash oyun sitesi için denemiştim bu yöntemi. aşağı yukarı 6 ay kadar spam yorumlarda düzenlemeler yaptım. Ancak hiç faydasını göremedim. Yorumların spama girdiği gibi, ip lerinde spama girdiğini düşünmekteyim bu konuda. Dolayısıyla spam ip de düzenlenen yorumların faydası değil, zararı oluyor bana göre.

Herkesin bir pazarlama stratejisi vardır ve piyasada dönen "ip adresi özgünlüğün bir göstergesidir" safsatası bence bir pazarlama (gerek Google'ın, gerek SEO 'uzman'larının) stratejisidir. Botlar, içeriğin IP'sine erişebilseydi, çok şey değişirdi. Düşünsenize; yorumu geçtim içeriği paylaşan bizlerin IP adresine erişebildiğini.. çok komik bir tablo çıkardı ortaya.

Bence en etkili yöntem bizim içeriğimize, bizim tarafımızdan içerikle alakalı sorular sorulmasıdır. Akabinde bizim de yönetici yani kendi kimliğimizle cevaplamamız. Bu sayede içerik sabit olmaktan çıkıp, zengin ve güncel bir içeriğe dönüşecektir.

Bende zamanında yabancı bir flash oyun sitesi için denemiştim bu yöntemi. aşağı yukarı 6 ay kadar spam yorumlarda düzenlemeler yaptım. Ancak hiç faydasını göremedim. Yorumların spama girdiği gibi, ip lerinde spama girdiğini düşünmekteyim bu konuda. Dolayısıyla spam ip de düzenlenen yorumların faydası değil, zararı oluyor bana göre.

Herkesin bir pazarlama stratejisi vardır ve piyasada dönen "ip adresi özgünlüğün bir göstergesidir" safsatası bence bir pazarlama (gerek Google'ın, gerek SEO 'uzman'larının) stratejisidir. Botlar, içeriğin IP'sine erişebilseydi, çok şey değişirdi. Düşünsenize; yorumu geçtim içeriği paylaşan bizlerin IP adresine erişebildiğini.. çok komik bir tablo çıkardı ortaya.

Bence en etkili yöntem bizim içeriğimize, bizim tarafımızdan içerikle alakalı sorular sorulmasıdır. Akabinde bizim de yönetici yani kendi kimliğimizle cevaplamamız. Bu sayede içerik sabit olmaktan çıkıp, zengin ve güncel bir içeriğe dönüşecektir.

Aynen, bence gerçekten çok manasız. Botlar zaten genellikle masaüstü uygulamalar ya da sunucuda çalışan php, perl gibi dillerle yazılıyor. Botlar Google, Yandex gibi arama motorlarında arama yaparak sitelerimize geliyor ancak önemli husus şu Ip'leri sabit! Ip'leri sabit olduğu için zaten önemini kaybetti. Düşünsenize birisi sürekli sizin üzerinizden internette arama yapıyor, sürekli sitelere girip çıkıyor, alakasız alakasız sayfalarda geziyor. Google bunları önemser mi? Girenin çıkanın Ip'sini öğrenmek için Google Analytics falan kullanılmasına da gerek yok. Siz Google'da arama yapıp bir bağlantıya tıkladığınızda bağlantının üzerinde sitenin gerçek adresi yazsa da siz tıkladığınızda anlık olarak o bağlantı yerine Google'a giden bir bağlantı geliyor ve sizin nereye tıkladığınız Google tarafından kayıt altına alınıyor.

Google'da seocry diye arama yapın ilk sayfada 'seocry' çıkacaktık. Fare ile üzerine geldiğinizde Google Chrome kullanıyorsanız sol alt köşede 'www.seocry.com' yazar ama sağ tıklayıp adresi kopyalayıp adres satırına tıkladığınızda 'https://www.google.com.tr/url?sa=x&rct=j
x&q=&esrc=x&source=xxx&cd=1&cad=xxx&uact=x&ved=xxxxxxxx&url=http%3A%2F%2Fwww.seocry.com%2F&ei=xxxxxxxxxxxxxxxxxxx&usg=xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx&sig2=xxxx-xxxx_xxxxxxxxxxxx&bvm=xx.xxxxxxxxxxxxxx' gibi bir adres çıkacaktır. Bu adres ile Google üzerinden gerçek adrese yönlendirilirsiniz. Böylece Google sizin nereye tıkladığınızı görür ve Ip'nizi de kayıt altına almış olur. Bu da delalettir ki sürekli aynı Ip'den yapılan işlemleri Google kaale almıyordur.

Yorumların yukarıda da bahsettiğim gibi tek geri dönüşü size içeriği zenginleştirmesi ile oluyordur. Yoksa isterseniz ben de yazayım bir bot, aramızda anlaşalım hepinizin sitesine diğer spam botların yaptığı sıklıkla bir şeyler karalasın çıksın, anlamı ne? Sonra siz onları kendinize göre düzenleyin :).

Bence, kişilerin (yönetici) kendi üretmiş oldukları yapay yorumların, Google gözünde olumlu etkisi olabilir. Spam yorumların düzenlenmesinden ziyade, her daim yazılabilecek olan yorumlar, hem serp'de bulunabilirliği artıracak, hem de sürü psikolojisi etkisi yaratarak, yeni ziyaretçileri yorum yazmaya teşvik edecektir.

Bence, kişilerin (yönetici) kendi üretmiş oldukları yapay yorumların, Google gözünde olumlu etkisi olabilir. Spam yorumların düzenlenmesinden ziyade, her daim yazılabilecek olan yorumlar, hem serp'de bulunabilirliği artıracak, hem de sürü psikolojisi etkisi yaratarak, yeni ziyaretçileri yorum yazmaya teşvik edecektir.
Bence siz kendi kendinize yorum yazın yine getirisi olacaktır. Spam yorum gelmesini beklemeyin :D.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum şimdi sizlere bir sorum var. Ben wordpress sitemde linkleri yorum yapmayanlara kapattım ziyaretçi üye olmasınada gerek yok yorum yaptığında sadece o konu değil tüm konuların linkleri açılıyor ve 1 hafta açık kalıyor sitedeki tüm linkler

2 gündür 150+ yorum geldi farklı ip gerçek kullanıcı tarafından linkleri görmek için yorum üstüne yorum geliyor konulara 70 yazı var 290 yorum var sitede şuan bu durum sitemi google gözünde yükseltir demi ? çünkü bu sefer spam yorumları değilde gerçek kullanıcı ve hep farklı ip den yorum geliyor konulara bi konuda 100 yorum oldu şuan mesala

Yorumlar basit teşekkür kelimeleriyse etkisi pek fazla olmaz. Ancak konuyla ilgili bir soru sormuşsa, soru cevaplamışsa, kısa bir katkıda bulunmuşsa daha olumlu etkisi olacaktır. 100 kişinin teşekkürler yazmasının kelime yoğunluğunu olumsuz etkilemekten başka katkısı olmaz bence.

Yorumlar basit teşekkür kelimeleriyse etkisi pek fazla olmaz. Ancak konuyla ilgili bir soru sormuşsa, soru cevaplamışsa, kısa bir katkıda bulunmuşsa daha olumlu etkisi olacaktır. 100 kişinin teşekkürler yazmasının kelime yoğunluğunu olumsuz etkilemekten başka katkısı olmaz bence.

teşekkürler yorum için hocam. Harf kısıtlaması var kısa yorum yapamıyorlar bende her yoruma cevapla diyip birşeyler yazıyorum bakalım dün geçtim bu yorum yap linki gör olayına 2 gündür baya yorum geldi cevap verdim çoğuna falan google botları yavaş yavaş doluşmaya başlıyorlar bir konu açıyorum anında 10-20 okunma oluyor fazla geçmedende dizine giriyor konu ssl ve özel ip den önce index hızım 5 dk sürmüyordu ssl ve özel ip geçince bi dalgalanma oldu bu yorum olayıda çok iyi oldu gibime geliyor millet yorum yapmıyordu konulara 2-3 bin okunma 0 yorum ama şimdi herkes mecbur yorum yapıyor şu dalgalanmadan sonra bu yorumlar + ssl + özel ip ve özgünlükle inşallah bir yükselme olacak

Geri