• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Seo Parametreleri ve İpuçları

Tyler

Kayıtlı Kullanıcı
googleseo-680x380.jpg


GOOGLE SIRALAMA PARAMETRELERİ
Google arama motoru arama sonuçlarının listesinde hangi sitelere şans vereceğini nasıl belirlediği hakkında bir fikriniz var mı? Sizler için Google sonuçlarını etkileyen 20 faktörü tek tek inceleyerek kaleme aldık. Toplamda iseGoogle tarafından baz alınan 20 faktör bulunmaktadır.

1 – Domainin Yaş Faktörü

Domainler ne kadar eski olursa o kadar büyük fayda sağlamaktadır. Fakat şunu da bilmelisiniz ki 1,5 yıllık bir domain ile 2 yıllık domain arasında gözle görülür bir fark olmamaktadır.

2- Anahtar Kelime Bulunan Alan Adları

Alan adınız içerisinde anahtar kelimeniz bulunuyorsa maça 1-0 önde başladınız demektir.

3- Anahtar Kelimenin Domainin Başında Geçmesi

Alan adınız anahtar kelimeniz ile başlıyorsa ideal anahtar kelime seçimi yapmışsınız demektir.

4- Domain Register Süresi

Eğer sizin için önemli olmayan bir domain ise yüksek maliyetten korunmak adına 1 yıllık kayıt etmektesiniz. Fakat kötü amaçlı kurulan siteler de 1 yıllık kayıt ettiklerinden dolayı onlardan bir farkınız kalmayacaktır. Google Patent servisinin de önerisi domaininizi 3 yıl ve fazlası şeklinde kayıt edin.

5- Subdomainin Anahtar Kelime İle Oluşturulması

Eğer ki anahtar kelimeniz ile ilgili bir jenerik domain bulamadıysanız subdomain açarak o alan üzerinden ilerlemeniz etkili olacaktır. Bu durum hem ana sitenizin de alt yapısını güçlendirecektir.

6- Alan Adının Geçmiş Serüvenleri

Domaininizi daha önceden nasıl bir amaç uğruna kullanıldığını biliyor musunuz? Belki de kötü amaçlı kullanıldı ve hala eski domain sahibinin cezalarını siz çekiyor olabilirsiniz. Bu duruma “web archive” aracından bakarak domainin geçmişini kontrol edebilirsiniz.

7- Jenerik Domain Adları

EMD güncellemesinin belki de ilk amacı jenerik alan adına sahip sitelerin ilk sırayı hak edip etmediğidir. Örneğin seo.com domainine sahipsiniz fakat gerçekten kaliteli içerikler üretemiyorsanız EMD güncellemesi ile arka sayfalar sizleri bekliyor olacak.

8- Whois Bilgilerinin Açıklığı

Whois bilgileriniz herkes tarafından görüntülenebiliyorsa çekindiğiniz bir durum olmadığı ve gayet şeffaf olduğunuzu göstermektedir. Seo açısından whois bilgilerinin açık ve 3. Kişiler tarafından görüntülenebilir durumda olması gerekir.

9 – Cezalı Whois Kişisi

Örneğin daha önceki sitelerinizde spam, hacklink veya kötü amaçlı başka bir hareket yaptıysanız Google tarafında kara listeye alındınız demektir. Diğer sitelerinizin de tehlike altında olduğunu bilmenizi isteriz.

10- Ülkeye Özel Domain Uzantısı

Örneğin com.tr uzantısı size Türkiye’de büyük avantaj sağlarken Global aramalarda bunun bir dezavantaj oluşturacağını bilmenizi isteriz.

11- Title = Site/Sayfa Adı

Sayfa adınız içerisinde de mutlaka anahtar kelimenize ilk kelimede yer verin.

12- Title ve Anahtar Kelime

Title yani site ve sayfa adınızın anahtar kelime ile başlaması sonda olmasından çok daha iyidir. Arama motoru örümcekleri soldan sağa saat yönünde siteyi taradığı için aradığı kelimeyi ilk olarak sunmak önemlidir.

13 – Description = Site Açıklaması

Eskisi kadar büyük bir öneme sahip olmasa da hala yeterli bir seviyededir. Anahtar kelimenizi description içerisinde geçirmenizi tavsiye ederiz.

14- H1 Tagı

Title kadar önemli olan bir diğer alan ise H1 tagıdır. Arama motorlarına bilgi açısından önemli metrikler göndermektedir.

15- Dosya ve Ek Adları

Sitenize yüklediğiniz bir görselin adının 354131.jpg olmasından sa görsel ile alakalı bir isim verilerek yüklenmesi daha iyidir. Örneğin; google-siralama-parametreleri.jpg gibi olabilir.

16- İçerik Uzunluğu

Google tarafından çıkarılan son geliştirmelerde sonuçlarda akademik makaleler olarak da sunmaktadır. Bu nedenle içeriklerinizin uzunluğunu fazla tutun. Tabi paralel olarak içeriğinizin kalitesini de maksimum seviyeye çıkarmanız gerekmektedir.

17- Anahtar Kelime Kullanım Oranı

Anahtar kelimelerinize yer vereceğiniz içeriklerde 100 kelime için %1 oranında kullanılması idealdir. Varyasyonlara da yer verdiğiniz takdirde aşırı bir anahtar kelime kullanım oranına ulaşmazsınız.

18- Örtülü Anlamsal Dizinleme

İçeriklerinizde LSI tekniğini ön plana çıkarın. Eskisi gibi anahtar kelimeler ile içerikler boğulması günümüzde hiçte işe yaramıyor. LSI anlamdaş sözcüklerinde içerik içerisinde yer verilmesi anlamına gelmektedir. Örneğin Tabu oyununu bilirsiniz bir kelimeyi anlatırken o anlama yakın olan sözcüklerin de yer aldığı bir oyundur. Sizde içeriklerinizi hazırlarken örneğin kayak üzerine bir içerik hazırlıyorsanız kar, kayak malzemeleri, kayak markaları, dağ ve kar yağışı gibi içeriğiniz ile alakalı diğer seçenekleri de kullanmalısınız.

19- Site Yüklenme Hızı ve Boyutu

Sitenizin yüklenme hızı ve boyutunun ne kadar düşük olur ise o kadar site içi optimizasyon alanında yüksek puan alacağınızı bilmenizi isteriz. Site içerisinde yapılacak değişiklikler arasında kalıcı bağlantıların seo uyumlu hale getirilmesini herkes bildiği için ekstra bir madde olarak yazmaya değer bulmadık. Site yüklenme hızı ve boyutunu düşürmek açısından css sprite tekniğini de kullanın.

20- Site Güncelliği

Son güncellemenin ardından bu durumu kontrol edebilmek için sitelere Trustrand değerlendirmesi getirildi. Olması gereken ise bir sitenin her gün periyodik olarak güncellenmesidir. 2 günde bir içerik yayınlayacağınıza 1 gününüzü ayırarak tüm haftanın içeriklerini zamanlayarak istediğiniz saatlerde yayınlamanız Trustrank açısından büyük fayda sağlayacaktır.

kaynak: Alayel
 
Bilim ile ilgili bir makalemde Einstein sitesine bağlantı vermiştim. İlgili makale ilk sayfadan aşağı düşmüyor. LSI önemli etkenlerden biri. Bu arada yazı için teşekkürler
 
Geri
Üst