• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Semantik SEO

SEOReq

Kayıtlı Kullanıcı
Çoğu KOBİ ve girişimcinin hayallerini süsleyen “Google’da üst sıralara yükselme” planını düzenli SEO çalışmalarıyla hayata geçirebilmek mümkün. Ancak bunun için Google’ın son algoritma değişikliklerini takip etmek, doğru bilinen yanlışları tekrarlamamak ve oyunu kuralına göre oynamak şart.Sürekli olarak kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve en ideal içeriği sunmaya çalışan Google, 2000’li yılların başından bu yana arama motoru algoritmasında defalarca kez değişikliğe gitti. Şimdi ise arama motoru devi, çevrimiçi olarak yapılan sorgulara hızlıca cevap vermeye odaklanmış durumda. Bunun için Google yanlış ve hatalı yazılan sözcükleri “Bunu mu demek istediniz?” diye düzelten, tamamlanmamış cümlelerin sonunu tahmin eden “Semantik” bir arama motoruna dönüştü.

İçerikler ziyaretçiler için yazılmalı
Çoğu web sitesi sahibi için SEO halen daha anahtar kelimelerin hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde sayfalarda geçirilmesinden ibaret sanılıyor. Hedef anahtar kelimeyi sitenin her tarafına yerleştiren webmasterlar, doğal olmayan bu yöntem sayesinde kullanıcıların aradıkları doğru ve nitelikli bilgiye ulaşmalarına da engel oluyor. İşte Google‘ın geliştirdiği yeni “semantik” algoritma, tam da bu durumun önüne geçmek için devreye alınmış durumda.

Aslında bu algoritmanın temeli, 2013 yılında aktifleştirilen Humminbird güncellemesiyle atıldı. Artık arama motoru sonuçlarında siteleri sıralarken ilgili kelimenin ne kadar sık kullanıldığı yerine sitenin aranan kelimeyle ne kadar ilgili olduğunu yapay zeka yazılımlarıyla ölçen Google, bu yolla çok daha isabetli sonuçlar listelemeyi başardı.

Google, RankBrain’i kullanıyor
Öte yandan bahsi geçen Humminbird güncellemesinin en büyük bileşenlerinden biri de RankBrainolarak kayıtlara geçti. Yapay zeka (AI) kullanılarak geliştirilen RankBrain yazılımı sayesinde Google’ın arama algoritmasını çalıştıran makineler, karmaşık arama sonuçlarını listelerken kullanıcıların yazdığı kelime öbeğiyle aslında neyi aramak istediklerini tahmin etmeye başladı.

Peki, bu semantik arama teknolojisinin SEO çalışmalarına katkısı ne oldu dersiniz?

Leb demeden leblebiyi anlayan arama motoru
Arka planda gerçekleştirilen semantik algoritma değişikliği sayesinde Google tabiri caizse leb demeden leblebiyi anlamaya başladı. Kişilerin yalnızca arattıkları kelime öbeklerini değil, ulaşmak istediği sonuçları da tahmin eden Google kullanıcıların istedikleri içeriğe daha kısa sürede ulaşmasını sağladı.

Yapay zeka çalışmalarına ağırlık verilmesiyle birlikte SEO çalışmalarında Google’ın hata ve yanılma payıda minimize edildi. Böylece hedef anahtar kelimeyi aynı yazı içinde bol bol kullanmak pek de bir anlam ifade etmemeye başladı. Haliyle sitelerde yayınlanan içeriklerin kalitesi yükseldi, bu da kullanıcıların faydasına bir yenilik.

Öte yandan bazı temel sorulara doğrudan Google arama sonuçları sıralama sayfasında cevap verilmesi de aranan cevaba kolaylıkla ulaşabilmeyi mümkün kıldı. An itibariyle Google’a “Trump kaç yaşında”diye sorduğunuz an hiçbir siteyi ziyaret etmeden “71 yaşında” cevabını alabiliyorsunuz. Tablolar, grafikler ve haritalar gibi birçok fonksiyon artık hızlı bir şekilde kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda.
 
Geri
Üst