• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Schema ve SEO

Winchester

Kayıtlı Kullanıcı
İnternette yabancı siteleri dolaşırken bir şey farkketim oda seo da schema önemini bizler neden farkedemedik yada bana mı öyle geliyor bilemedim örneğin bir yemek tarifi sitesini ele alalım ilk resim yemek tarifleri dendiğinde 1.sırada ikinci resim ise schema kurallarına uyun yapılmış bir site ;

l7q59b.jpg

0qRJL9.jpg

Bu olay sadece yemek tarifleri ile ilgilide değil örneğin film siteleri yada teknoloji inceleme siteleri içinde geçerli açıkcası şuan tüm projelerimi durdurup full schema kurallarına uygun olarak bir yemek tarifi yapmayı düşünüyorum

Geçenlerde epey araştırmıştım fakat kesin olarak bir yargıya ulaşamadım. Birçok kişi mobil uyumluluk gibi ileriki yıllarda etkili olabileceğini savunmuş.

Seo yu bir kenera bırakalım ve iki resim arasındaki farka bakalım bir kullanıcı arama yaptığında ilk sayfada 6.sırada diyelim 2. resimdeki gibi bir sonuç çıksın ve 1.sıradada düz bir sonuç çıksın kullanıcı önce resimli ve kullanıcı puanı olan siteye girer bence şahsen ben öyle yapıyorum ve böylelikle üst sıralara daha kolay şekilde yükselirsin yanlış mı düşünüyorum ?

o resimlerin çıkması için hem schema alt yapısını hem de otoriter site olması gerekiyor. Yani her schema yapısını kullanan sitenin arama sonuçlarında her zaman resim çıkmıyor. Yoksa 2. mesajda yazdığınız düşüncelere tamamen katılıyorum :)

Örneğin, resimde örnek verdiğiniz 1. site schema alt yapısını kullanıyor fakat resim çıkmıyor. Bununla ilgili kıstas nedir tam bilmiyorum.

Son düzenleme:
o resimlerin çıkması için hem schema alt yapısını hem de otoriter site olması gerekiyor. Yani her schema yapısını kullanan sitenin arama sonuçlarında her zaman resim çıkmıyor. Yoksa 2. mesajda yazdığınız düşüncelere tamamen katılıyorum :)

Örneğin, resimde örnek verdiğiniz 1. site schema alt yapısını kullanıyor fakat resim çıkmıyor. Bununla ilgili kıstas nedir tam bilmiyorum.
Otoriter olayına katılmıyorum otoriteye baksaydı google 1.resimdeki sitede 2.ci resim gibi çıkardı hatta 2.resimdeki siteyi umursamazdı google ama bu yazıyı yazarken aklıma geldi acaba türkiye için saun geçerli değil mi bu bu olay

Ben bu olayi 6 ay önce bir yemek sitemde uyguladim ama arama yapinca cikmiyor tahminim turkiyede aktif degil galiba bu sistem site:siteadresi.com yazinca cikiyor

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Resim işini bilmiyorum ama yıldızlı çıkmak çok çok etkili bence. Düşünsene bir arama yaptın 5. sırada yıldızlı bi sonuç var (webmaster olarak değil normal bi insan gibi düşün :) ) hangisine tıklarsın. Ben yıldızlı olanı tercih ederim psikolojik olarak.
Bu nedenle bende sitelerde yıldızlı olsun diye çok uğraştım ama 9 sitede bunu başaramadım. Diğer kalan 1 sitemde oldu nasıl olduysa. Herşey aynı yaptım sitelerin tümü aşağı yukarı aynı özelliklere sahip. Yani yıldızlı çıktım ama nasıl oldu bilmiyorum.

Sonuç olarak bu yıldız resim işini bilen biri buraya yazarsa çok iyi olur.

Geri