• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Maliye Amca

selimania

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba,
Sizlere maliye amcamız hakkında bilgilerimi paylaşmak istedim.
Birçoğumuz adsense vb. reklam ile para kazanmak için bloglar oluşturuyor ve bu yolla para kazanıyor. İnternette bu alanda çeşitli fikirler var ve ben size en doğru bilgiyi sunmak istedim.
Eminimki bir çoğunuz şimdiye kadar vergi vermedim başıma bir şey gelmedi, aynen devam edeceğim diye düşünüyordur. Denetimin en zor olduğu alan. Hele ki 2000 tl'nin altında ise tespiti neredeyse imkansız. Olur da bir vergi müfettişinini kızına yan gözle bakarsanız, oturur hesaplarınızı tek tek inceler nakit akışını görür ve cezayı basar. 2000 tl'nin üstündeki para akışları terörle mücadele başlığı altında sürekli kontrol edilmektedir. Bu nedenle aman diyeyim vergi vermeyeceğim diyorsanız 2000 tl'nin altında tutun nakit akışlarınızı!!!
İnternette 3 hesaba bölüyor öyle alıyor gibi şeyler okuyabilirsiniz. Sebebi 2000 tl'nin altında kalmak içindir.

İyi dedin hoş dedin de her iş vergiye tabii mi olacak iş mi?
Hayır her iş vergiye tabi değil. Şimdi sizlere bunlardan kısaca bahsedeyim.
Devamlılık göstermeyen sanat eseri üretimi:
Eğer web tasarım işinde iseniz bundan yararlanma şansınız var. Fakat devamlılık göstermemesi gerekir. Bir sanat eseri her gün sıfırdan üretilip satılmaz. O nedenle ayda yılda bir yapıyorsanız olabilir, fakat devamlılık arz ediyorsa şahıs veya ltd kurmanız gerekir. (A.Ş. 'de kurabilirsiniz cebinizde 50k var ise)

Ev Hanımları sokaktaki boyacı da mı vergi vermek zorundadır?
Ev hanımlarının endüstriyel teçhizat kullanmadan ürettiği ve kendi olanakları ile sattığı makarna, tarhana vb. yemek çeşitleri devamlılık gösterse dahi vergiden muaftır. Yine sokaktaki ayakkabı boyacısı ya da köy köy gezinip eski eşyaları tamir etmeye çalışan amcalarımız da devamlılık gösterse dahi vergiden muaftır.
Ev hanımları kısmında kendi olanakları diye özel bir ibare koydum bunu biraz daha açmak istiyorum. Diyelimki siz ayşe teyzeye gittiniz dediniz ki ben bundan almak istiyorum:bu vergiye tabii değildir. Diyelim ki okul gibi bir sivil toplum kuruluşunun düzenlediği kermesten aldınız bu da vergiye tabii değildir. Ama internet sitesi üzerinden satış yapmak isterse ya da ticari amaç güden şirketlerin düzenlediği herhangi bir organizasyonda satarsa vergiye tabiidir.

Bloglarınızdan elde ettiğiniz reklam kazançları vergiye tabiidir.
Paypal üzerinden de alsanız eft de gelse ne şekilde olursa olsun vergiye tabiidir. Bu arada paypal da nakit akışlarını hükümet ile paylaşıyor. Buradan da kaçışınız yok. Ukash'ta emin olmamakla birlikte anladığım kadarıyla bir boşluk var.
Algıladığım boşlukta şu şekildedir:
birisi sizi ukash alıp gönderdi. Siz de o ukash ile yine internet üzerinden doğrudan (hesabınıza aktarmaksızın) alışveriş yaptınız. Bunun takibi olamaz diye bir kanım var ama dediğim gibi emin değilim.

Neden blog gelirleri vergiye tabii dediğinizi duyar gibiyim. Maliye amca yaptığınız işi reklamcılık olarak yorumluyor ve ek olarak hesaplarınızı incelediğinde devamlılık olduğunu görecektir.

Geri