• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Kategori mi? Subdomain mi?

sinnerxx

Kayıtlı Kullanıcı
2 yıllık bir kadın sitem var. Bazı kategorilere yavaş yavaş içerik girmek istiyorum. Ancak bir ikilemde kaldım.

Misal şu ana kadar RÜYA TABİRİ hiç girilmemişti. Şimdi ruya.sssss.com olarak SubDomain açıp, Özel Tema alıp debvam etmek mi daha iyi olur, Kategori üzerinden yürümek mi?

Önerilere ihtiyacım var.

ruya.sss.com
yemek.sss.com
soru.sss.com
forum.sss.com

olarak 4 SubDomain açma isteğim var.
Hepsine ÜCRETLİ ve ALAKALI Tema alıp kurulum yapacağım.

Bende bir ara kategori mi ? etiket mi ? diye araştırıyordum.İnşallah aradığınız cevaplara ulaşırsınız.

Bence her ikisi de değil. Klasör yapmalısınız. Örneğin siteadi.com/ruyatabirlerleri şeklinde olmalı. FTP'de açmış olduğun ruyatabirlerleri klasörünün içerisine yeni bu amaca uygun bir site kurman daha faydalı olur. Bu şekilde kategori olayından çok daha iyi verim alabilirsin. Tecrübe ile sabittir.

Bence her ikisi de değil. Klasör yapmalısınız. Örneğin siteadi.com/ruyatabirlerleri şeklinde olmalı. FTP'de açmış olduğun ruyatabirlerleri klasörünün içerisine yeni bu amaca uygun bir site kurman daha faydalı olur. Bu şekilde kategori olayından çok daha iyi verim alabilirsin. Tecrübe ile sabittir.

Zaten Subdomain açınca klasör açılmış oluyor. Yani ruya.siteadı.com ile siteadı.com/ruya aynı yere gidiyor. Bu şekilde aynı sonuç alınmaz mı acaba?

Ben subdomain açılması taraftarı değilim. Arama motorları subdomainleri yeni bir domain gibi algılıyor ama benim verdiğim örnekteki gibi klasör şeklinde yaparsan mevcut sitenin daha da güçlenmesine katkı sağladığın gibi yeni açtığın klasör altındaki sitede mevcut sitenin gücünden hareketle çok daha başarılı oluyor. Ben bunu ölçümlemedim ama tercih tabiki senindir. Benimkisi naçizane bir öneri...

Peki siteyi siteadresi.com/rüya diye açsam, Redirect olayı ile de ruya.siteadı.com olarak işlesem nasıl olur. Daha etkili olur mu?

Eğer sadece kendi kaynaklarını kullanacaksan yani kendi paravan ağını kullancaksan sub domain. Her sub domaine o alt yapıdan link verebilirsin. Yok sürekli olarak çalışma yapılacaksa da normal kurmanı öneririm.

Anlaşılan klasör yapısı on plana cikiyor. Bu durumda tek database mi daha etkili olur yoksa her klasör işin ayrı database mi acayim.

Asus ZenFone 6 Üzerinden Bitmeyen Şarj İle Gönderildi. Hatasız TapaTalk mı Olur?

farklı db yapıları kullanırsanız sql sunucusuna bir o kadar connect sayısı artar, önerim tek db, yemek_malzemeler,yemek_admin,ruya_ruyalar,ruya_admin gibi bir tablo yapısı hazırlamanız ve kullanmanız

Bu konuyla ilgili ölçümleme yaptım;

MODEL 1
----------------------------------
*1 Tema Aldım
*Kategoriler Oluşturdum
*Bu Kategorilere İçerik Girdim

Bu durumda düzenli içerik (Günlük 5 Adet) girmeme rağmen site hitlerinde beklediğim artış olmadı.

MODEL 2
*1 Tema Aldım (Farklı Renk Seçenekleri Olan Bir Tema)
*5 Farklı Kategori İçin Ayrıca Klasör Mantığında Siteler Kurdum ve Hepsinde Aldığım Temayı Farklı Renklerle Kullandım
*Bu Klasör Mantığındaki Sitelere MODEL 1 'deki gibi günlük 5 adet düzenli içerik girişi yaptım.

5 Klasör ve Anadomaine Gelen Trafik Toplamı 3 Ayın Sonunda 4K seviyelerine geldi.

Herkeste, her sektörde böyle olacak diye bir kaide yok belki ama en azından ölçümlenmiş bir yöntemdir. Tercih tabiki sizindir...

Sevgiler.

farklı db yapıları kullanırsanız sql sunucusuna bir o kadar connect sayısı artar, önerim tek db, yemek_malzemeler,yemek_admin,ruya_ruyalar,ruya_admin gibi bir tablo yapısı hazırlamanız ve kullanmanız
Bu şekilde bir tablo yapısı nasıl yapabilirim. Pek bilgim yok.
Bu konuyla ilgili ölçümleme yaptım;

MODEL 1
*1 Tema Aldım
*Kategoriler Oluşturdum
*Bu Kategorilere İçerik Girdim

Bu durumda düzenli içerik (Günlük 5 Adet) girmeme rağmen site hitlerinde beklediğim artış olmadı.

MODEL 2
*1 Tema Aldım (Farklı Renk Seçenekleri Olan Bir Tema)
*5 Farklı Kategori İçin Ayrıca Klasör Mantığında Siteler Kurdum ve Hepsinde Aldığım Temayı Farklı Renklerle Kullandım
*Bu Klasör Mantığındaki Sitelere MODEL 1 'deki gibi günlük 5 adet düzenli içerik girişi yaptım.

5 Klasör ve Anadomaine Gelen Trafik Toplamı 3 Ayın Sonunda 4K seviyelerine geldi.

Herkeste, her sektörde böyle olacak diye bir kaide yok belki ama en azından ölçümlenmiş bir yöntemdir. Tercih tabiki sizindir...

Sevgiler.
Teşekkürler hocam. Dediginiz gibi yapacağım...

Asus ZenFone 6 Üzerinden Bitmeyen Şarj İle Gönderildi. Hatasız TapaTalk mı Olur?

ruya, yemek vs gibi alt kategorileriniz olacağı için her kategorinizi wp kullanacağını farzederek wp kurulumunuzu tablo adlarında prefix yani ön ek vererek yapabilirsiniz, diğer ücretsiz dağıtılan her scriptin böyle bir desteği yok, o zaman da manuel işlem yapmanız gerekiyor ki bunda da yapı hakkında bilginiz ve uygulama konusunda tecrübeli sahibi olmasınız.

ruya, yemek vs gibi alt kategorileriniz olacağı için her kategorinizi wp kullanacağını farzederek wp kurulumunuzu tablo adlarında prefix yani ön ek vererek yapabilirsiniz, diğer ücretsiz dağıtılan her scriptin böyle bir desteği yok, o zaman da manuel işlem yapmanız gerekiyor ki bunda da yapı hakkında bilginiz ve uygulama konusunda tecrübeli sahibi olmasınız.
Teşekkürler hocam. Wp kullanacağım zaten. Biraz araştırıp dediğiniz sistemde yürüyeyim o zaman.

Hocam peki şöyle birşey yapsam, Kategori sistemi olur mu?

xxx.com/rüyatabirleri diye klasör kurdum, WP'yi Prefix üzerinden wp_ruya olarak aktif ettim.
ruya.xxx.com Subdomaini xxx.com/ruyatabirleri klasörüne yönlendirdim.

Bu şekilde daha etkili olmaz mı :) Taktım sanırım Subdomain olayına ama kullanıcı daha rahat girsin diye bu yolu düşündüm.

Wp mu kullansak bu sekilde bi yapidaki siteyi ? Mu hem sub domain hemde alt klasöre site acmaya yardimci oluyor hemde tek panelden yonetilebiliyor. Ama zayifliklari varmi bilmem. Mu da arastirmama ragmen bi olayi cozemedim mesela diger alt sitedeki konularimizi ana sitede ana sayfasinda nasil gosteririz bunu nasil yapariz. Cunku multi siteye uygun elimde bir domain var arkadasin dedigi gibi degerlendirmek istiyorum

hocam bence 2 tanesini subdomain 2 tanesini kategori oalrak açın, hangisi başarılı olursa 301 yapar diğerini kullanırsınız hemde güzel bir tecrübe deneyimlemiş olursunuz.

Geri