• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

İngilizce Site Çok Kazandırır mı?

Batur

Kayıtlı Kullanıcı
Evet, çok kazandırır ancak işler göründüğü kadar kolay değildir.

pNFufyH.jpg

Site işleri ile uğraşan kişilerin hemen hepsi, kazançlarını nasıl daha fazla artırabilecekleri üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu konudaki genel sav, ingilizce sitelerin daha fazla kazandırdığı üzerinedir.

Şahsen bu görüşe katılmıyorum. Sebebine gelince, ingilizce ve Türkçe sitelerin, rekabet oranları farklıdır. ingilizce siteyi hitlendirmek için çalışan kişi, aynı seviyede Türkçe site için çalışırsa, ortalama aynı parayı kazanır. Hatta daha fazla bile kazanabilir.

Yani Türkçe sitenizin 10.000 rakibi varsa, ingilizce sitenizin 100.000.000 rakibi olacaktır. Dolayısıyla da, kazanç oranı düşecektir.

İngilizce siteyi hitlendirmek, Türkçe site hitlendirmekten çok daha zordur. Profesyonel ingilizce konuşan biri dahi olsanız, rakiplerinizin çok oluşu, yabancı ülkelerdeki eğitim düzeyi ve bilgi kaynaklarının fazlalığı, işleri zorlaştırır.

Eğitim oranı yüksek ülkeler, daha güçlü rakiplerle mücadele etmenize sebep olur.

Türkçe sitelerin %90'ı çöp sitelerden oluşmaktadır. Bu durum rakiplerinizin zayıf olduğu anlamına gelir. Daha imlâ kurallarından haberi olmayan kişiler, kopya site açarak çok para kazanmanın peşine düşmektedirler. Bu durum, işini iyi yapan site sahiplerinin ekmeğine bal sürmekte, önlerini açmaktadır.

Aynı şey ingilizce rakipleriniz için geçerli değildir. Çünkü, Kanada'da eğitim gören kişi ile Türkiye'de eğitim gören kişi bir tutulamaz.

İngilizce siteniz, bir şekilde (çok fazla çalışarak) iyi bir konuma ulaşmışsa ve özgün bir hizmet sunuyorsa, o zaman parayı getirir.

Benim önerim;

İngilizce siteye ayrılması gereken vakti, Türkçe siteye ayırmalı, çok çalışmalı ve diğerlerinden farklı olunmalıdır. Çalışmanıza oranla, Türkçe sitelerinizden daha fazla kazandığınızı göreceksiniz.

Bunlar kişisel tecrübe ve fikirlerimdir. Buyrun siz de fikirlerinizi ortaya koyun arkadaşlar. Herkese iyi forumlar.

Yazınız için teşekkürler. Normalde türkçe içerikli olsaydı şu an 600-700 hite ulaşmıştım. Ancak ingilizce olduğu için 100-120 civarlarında günlük hitim.
Adamın bir çok yabancı niche sitesi var sadece bot hiç uğraşmadan konu çekerek, spinleyerek kazanıyor. Yani tecrübeliye kolay, yeni girecek olana zor.
Gerçi her şeyde bu böyle. Genelde TBM fazla olduğu için herkes ingilizceye yöneliyor. En azından ben tık başı daha çok veriyor diye tercih ettim.
Sosyal medyada da artı yönleri var. Reddit, stumbleupon, pinterest, tumblr bu sitelerle Google'dan hit gelmese bile geçinenler var.
Biz twitter, facebook üzerinde çalışıyoruz genelde ama onlar hepsinde aktif ve günceller. Ziyaretçilerde çook aktif.
Ayrıca şöyle bir artısı daha var.... Bir görseli, yazıyı kendi sitelerine eklediklerinde site ismini belirtiyorlar. Bizde bu böyle değil çok azdır yapan.
Ben yazdım, ben çektim gibi göstereyim diye düşünülür. Benimde bu şekilde yaptığım 'oldu' yalan yok. :)

Görsel
via seocry.com gibi

Bu arada örnek TBM görüntüsü r10'dan aldım;
PY4mn7.png

Yazdıklarınızda haklısınız. Hit olarak tamamiyle doğru çünkü ben de yaşıyorum aynısını. Başladık bir kere ingilizce sevdasına kazandırmadan bırakmak yok diyerek noktalıyorum. :)

Haklı oldugun yerler var ama genel olarak katılmıyorum hocam. ingilizce site orta düzey ve üstü bir bilgi sahibiyseniz her zaman daha fazla kazandırır.

Niche siteniz için seçeceğiniz micro anahtar kelimeye ve o anahtar kelime doğrultusunda yazılabilecek seo uyumlu makaleye bağlıdır. Tabi ilgili mikro kelimede birinci sayfaya çıkmak için rakiplerinizin hem backlink durumunda ve hem de sosyal medya durumunda çok fazla bağlantıya sahip olmaması gerekir.
Burada LONG TAİL PRO programını anlatmıştım. İngilizce niche site yapımında kelime seçimi konusunda isteyenlere yardımcı olacaktır.
Burada da Türkçe Niche Site ile Başarı senaryosunu anlatmıştım ama İngilizce niche siteler için aynı senaryo uygulanabilir. (Sonuçlar kesin değil)

Hocam ama kaçırdığınız bazı noktalar var. Türkçe sitelere bin kişi giriyorsa ingilizce sitelere yüz bin kişi giriyor. Yani arz ve talep meselesi. 100 milyon rakip varsa, bir o kadar da o siteler için talep vardır yani. Bir de eğitim oranından dem vurmuşsunuz, bu da çok karşı bi durum değil. Çünkü eğitim seviyesi yüksek olan birey seo ile değil de daha farklı şeylerle, bilim ve benzeri olaylarla ilgili oluyor. Misal geliştiricilikle ilgileniyor. İyi eğitim almış birisi “Amsterdamdaki kargo şubeleri” diye bir blog açmıyor mesela :p

İngilizce siteniz, bir şekilde (çok fazla çalışarak) iyi bir konuma ulaşmışsa ve özgün bir hizmet sunuyorsa, o zaman parayı getirir.
Kesinlikle bahsetmek istediğim yere denk düşüyor bu söylediğin. Programlama ile alakalı bir makale yazıyor eleman veya daha yeni ve gündemde olan bir mesele hakkında bir şeyler karalıyor ve Google bunu iyi belirliyor.

Elbette istisnalar da yok değildir, onlar ayrı mesele. Bu bahsettiklerim; İngilizce site çok kazandırır, Türkçe site az kazandırır değil, ya da tam tersini de iddia etmiyorum. Sadece fikirlere fikir katmak amaçlı. :) Sevgiler.

Geri