• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Hangi tatil domaini kullanılmalı?

Kaplan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, elimde iki adet tatil domaini mevcut fakat hangi domaini kullanıp hangisine ağırlık katmalıyım. Bu konuda karar veremiyorum.

Ek olarak; tatil sitesi hala mantıklı mı sizce?

Domainler;
  • ucuztatil*info
  • tatilyeri*co

Tatil sitesi mantıklı mı onu bilemeyeceğim ancak bu ikisi arasında bana sorarsan ucuztatil daha iyi :).

Öncelikli olarak domain karar aşamasındaki fikirlerimi belirteyim. İki domainde ana ve yan keywordler konusunda gayet iyiler. Arama hacmi konusunda iki domainin de araması gayet iyi ve beklenildiği üzere Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında arama hacmi tavan yapmakta. Ayrıca ana ve yan anahtar kelimelerinin çoğunda sektörden kaynaklı rekabetin aşırı derecede yoğun olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.
İlk olarak ucuztatil alan adını ele alarsak;
Ql37SW7.png

Basit olarak yaptığımız Google Keyword Tool incelemesinde durumlar bu şekilde. Aram hacmi şuan için düşük ve rekabet oldukça yüksek. Belirttiğim aylarda çok büyük oranda artış olacaktır tabi. Ayrıca alınan TBM oranları Türkiye standartlarına göre oldukça iyi seviyede.

Tatilyeri alan adında ise;

1JQFfJz.png

Durumlar o kadar da farklı değil açıkçası. Yine belirtilen aylarda arama artıyor. Rekabet ve TBM oranları yüksek.

Ben tabi çok yüzeysel bir inceleme yaptığım için aradaki farkları tespit edemedim. Detaylı inceleme kısmını size bırakıyorum. Seçim konusunda biraz da alan adı uzantısını kıstas alarak seçim yapardım ben herhalde. Bugüne kadar ".co" uzantılı alan adlarının Türkiye'de başarılı olan örnekleriyle fazla karşılaşmadım. Gözüme çarpan birkaç sitenin reklamlar ile bir yerlere geldiğini gördüm. Ancak ".info" uzantısı Türkiye'de geçmişte oldukça iyi yerlere gelmişti. Hala bazı kelimelerde kafayı oynayan siteler vardır. Sektörden biraz uzak kaldığım için maalesef haberim yok. Bu yüzden "ucuztatil" keywordunu ve" .info" uzantısını tercih ederdim sanırım.

Gelelim tatil sektörüne hala girilir mi konusuna. Girilmesine girilir tabi neden girilmesin ? Bu biraz sizin vereceğiniz emeğe ve elinizdeki imkanlara bağlı. Tatil sektörü rekabetin oldukça yoğun olduğu bir sektör ve rakipleriniz oldukça kuvvetli olacaktır. Açıkçası bazı kelimelerde başarı elde etmek için oldukça masraflı yatırımlar yapmanız gerekebilir. Diğer türlü yan keywordlerinizi niche olarak seçmeniz durumunda yine verilen emekle doğru orantılı olarak başarıya ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda karar sizin. Şahsen ben kendimde bir tatil sitesi ile ilgilenebilecek vakti göremem yani. :) Biraz da o rekabet ortamına girmek istemem açıkçası. Sizde karar aşamasından sonra son olarak fikrinizi belirtirsiniz umarım.
Kolay gelsin. :)

İkinize de cevapları için teşekkür ederim arkadaşlar.
Furkan çok güzel açıklamışsın her şey güzel başladı, mükemmel gidiyordu. Fakat o en son bir kaç cümleyi duyana kadar. :) Ama güzel bir şekilde üstüne düşülürse sözüne ettiğin yatırımlar sağlanırsa güzel geri dönüşümleri sağlar orası kesin.

İkinize de cevapları için teşekkür ederim arkadaşlar.
Furkan çok güzel açıklamışsın her şey güzel başladı, mükemmel gidiyordu. Fakat o en son bir kaç cümleyi duyana kadar. :) Ama güzel bir şekilde üstüne düşülürse sözüne ettiğin yatırımlar sağlanırsa güzel geri dönüşümleri sağlar orası kesin.
Sağlam bir ekibin varsa veya kendin niche kelimeler üzerine odaklanacaksan emek harcadığın takdirde karşılığını alırsın tabi. Ancak dediğim gibi rekabet ortamı biraz sıkıntılıdır sen bunlarla uğraşırken rakiplerin de sürekli olarak arttırarak seni geçmek için veya kafaya oynamak için yatırımlar yapacaktır. Hani diyeceğim o ki "Ben uğraşa varım. Dişli rakibimdir" diyorsan buyur hocam hodri meydan. :)
Başarılar dilerim.

Geri