• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Google Manuel SPAM

burakt

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,
Oldukça zor bir kelimedeki sitem 12.sıradayken birden 50 -60 sıra geriledi. Ve her sıralama kontrolünde farklı yerlerde gösteriyor. 35 - 45 - 60 -35 -45 - 57 gibi anlam vermediğim şekilde tepkiler gösteriyor. Nedenini başta anlamadım. Sonra saldırı olabileceğini düşündüm backlinklerimi kontrol ettiğimde. 4-5 ay önce eklenmiş backlinklerin muhtemelen google tarafından yeni indexlendiği ve Son bir ayda yaklşık 60 url'den ana kelimeme yöndendirme almış gördüm. Bu backlinkleri hemen disavow ile reddettim. Daha sonra başka biyerden olabilirmi diye araştırırken. Google webmaster tool'da manuel işlemlerde bir uyarı olduğunu farkettim biraz araştırdım. Buna neden olan şeylerin, kopya içerik, aşırı ve zararlı backlink olduğunu gördüm. Dediğim gibi backlinkleri reddettim zaten. Kopya içeriği kontrol edebilmem için sağlam bir site önerebilirmisiniz. Veya bu sorun ile iligli önerisi olan varsa çok makbule geçer. Şuan kopya içerik var mı diye kontrol ediyorum. Her ihtimale karşı son 2 hafta indexlenen blog yazılarımı kaldıracağım. Dediğim gibi başka önerisi olan varsa çok makbule geçer bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Tek tek incele kopya içerik varsa temizle derim. Link profilini tamamen reddedersen büyük kayıp yaşarsın. Manuel işlem kopya içeriğe mi doğal olmayan backlinklere mi verilmiş bence panik yapmayıp buna göre hareket etmeliydin. Disavow ettinde ya sıkıntı içeriğindeyse boşa disavow ettinse.

Detay verirsen arkadaşlarda bir incelesin. Kolay gelsin.

Haklısın, içerikler yaklaşık 6 ay önce eklenmiş ve yeni indexlenmiş sanırım, pek de sağlam olmayan sitelerden yeni backlink geldiğini gördüm o yüzden böyle davrandım. Kopya içerik olayına gelince şöyle birşey var. Uçak bileti sektöründeyiz. Örneğin ankara-istanbul sayfasından tutun adını hiç duymadığınız xxx-xxx şehrilerine, ülkelerine, havalimanlarına göre çarpraz sorgular var. Sıkı durun, google'a gönderdiğimiz 500.000 sayfa var. Google bunların 300.000'ini taramış. Bu 300.000 sayfada textler mevcut ve o textlerin içinde sadece ilgili sorguya göre olan kelimeler değişiyor. Örneğin cümle olarak varsayarsak; "en uygun fiyatlarla istanbul-ankara arası yolculuk yapmak herkesin hakkı" bold olan kısım çarparz sorgu mantığına göre sayfayadan sayfaya değişiyor. Fakat geriye kalan 150-200 kelime hersayfada aynı. Bunun büyük bir sorun yarattığını düşünüyorum. Sadece bununla alakalı olma ihtimali varmıdır ? Birde gerçekten sağlam bir kopya içerik test etme sitesi biliyorsanız paylaşabilir misiniz, editörün azizliğine uğramışımdır belkide ? Teşekkürler bu arada. Bir arkadaşım var forumdan o da yardımcı olacak İnşallah. Detayları yazarım. Fikir önerisi olan arkadaşlarda yardımcı olabilirse sevinirim.

Geri