• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

gen.tr ve web.tr uzantılarla rekabete girilir mi?

serdar41

Kayıtlı Kullanıcı
gen.tr ve web.tr ile ilk sayfa ve sıralarda yer almak com/net/org uzantılara rağmen mümkün müdür? com/net/org uzantıları dolu olunca mecburen uzantı arayışına giriyorsunuz özellikle web.tr yada gen.tr ile rekabete girilirse 1-0 geriden mi başlanır? Kullananlar verim aldılar mı acaba? Kısaca iş yapar mı yani:) teşekkürler.
 
bu domain uzantılarının farkı yoktur. zaten domain uzantılarının birbirinden farkı olsaydı "tr.gg" ".blogspot.com.tr" tarzı domainler bazı kelimelerde ilk sırada olmazlardı. belki "gen.tr" domain ile yabancı dilde site açınca bir fark olabilir.

siir gen tr
psikoloji gen tr
 
benım gozlemlerıme gore uzantının cok onemı yok, benım .com, .org, .net uzantılarıyla kovaladığım kelımede adamlar gen.tr'lerle web.tr'lerle fink atıyorlar ilk sayfalarda :) bence onemlı olan içeriğin dolgunluğu ve sıteye duzenlı ıcerık.yenı sıteler SandBox altında acaıp ezılıyor, domain eskı dahı eger duzenlı ıcerık gırılmemısse bence SandBox etkısı bıtmıyor
 
Arama motorları açısından soruyorsanız doğrudan etkileyeceğini sanmam(aksini iddia edenler olabilir). Yani uzantının seo ya doğrudan etki ettiğini düşünenler olabilir.
Dolaylı olarak negatif etkileri var. Şöyle ki; siteniz.gen.tr / siteniz.com varken insanlar arama motorunda siteniz.com'u tercih ediyor yada akılda kalıcı olması hasebiyle tarayıcıda doğrudan siteniz.com'u yazıp bağlanıyor, bu malesef alışılagelmişliğin bir sonucudur. Daha farklı bir örnek, bir arkadaşımın mail adresi; [email protected] (hala kullanıyor) buda sıradan internet kullanıcılarının uzantıya bakış açısını özetliyor aslında.

İş yapar mı? Bu bence projenize bağlı. Kullanıcıların sitede vakit geçirmesini sağlayacak her projenin iş yapma potansiyeli vardır.
 
google.com.tr üzerinde yaklaşık 3 kelimede .tr uzanlıtılı domainleri test etmiştik, aynı şekilde açılan site içerikler vs farklı ama seo alanında yapılanlar aynı.

.com.tr uzantılı siteler .com'u geçmişti. .com.tr kısmen etkiliyor sanırım ama diğer .tr uzantılı siteler için bir şey diyemem.
 
Buradaki önemli nokta ziyaretçinin vereceği tepki. Eğer sadece arama motoru odaklı çalışacaksan bu domainlerle (gen.tr, web.tr, tv.tr, biz.tr) çalışabilirsin bunda bir sıkıntı yok ama ben marka olacağım dersen bu işini zorlaştıracaktır.
 
benim gözlemim gen.tr ile com google aramalarında neredeyse aynı, çok site görüyorum uzantısı gen.tr olupta ilk sıralarda çıkan
 
Bahsettiğiniz uzantılar ile rekabete her türlü girilir. Hatta bundan seneler önce yapılan çalışmar ".tr" uzantılı domainlerin lokasyon bazlı çalışmalarda daha başarılı olduğunu göstermiş ve bu durum birçok kişi tarafından onaylanmıştı. Ancak bariz olarak en çok "com.tr" uzantısının etkili olduğu belirtiliyordu. Diğer uzantılarda da durumun farklı olacağını sanmıyorum açıkçası.
 
Bu sekilde cok ceşitli uzantılar var keywordle birleştirilip seo'lu bir keyword ile alan adı uzantısına sahip oluna bilir yalnız site ingizlizce olsa daha cok tutar gibime geliyo bana tabi içerik sorununu halledemeyenler bence hiç girmesinler bir hevesle site acmak isteyenlere ornek olarak.:=)Satın almak isteyenler için radorehosting veya baska saglayıcılardan alabılırler.


 
Geri
Üst