• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Gelin SEO'nun kitabını yazalım!

oki

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle Türk SEO sektörüne çok şeyler katacağını düşündüğüm bu forum için @cryptosam 'ı tebrik ediyorum. Tüm SEO kurtlarının burada olacağını tahmin ederek, imece usulü ile online SEO kitabı yazmayı öneriyorum. Argümanlarımı sıralıyor ve tartışmaya açıyorum, yorumlarınızı beklerim.

NEDEN?

SEO ile belli bir düzeyde ilgilenen herkes, aslında kendi kafasında bir kitap oluşturuyor. Sürekli araştırıyor, gelişmeleri takip ediyor, kendi sitelerimizde test ve gözlemler yapıyor, kafamızdaki kitabı sürekli güncel tutmaya çalışıyoruz. Eminim bu forumun üyeleri arasında "ben bu işin kitabını yazarım" diyen 50 kişi çıkar. Yine eminim ki bunların hemen hiçbiri gerçekten kitap yazmayacak; öğrendikleriyle de birkaç forum yazısı dışında kimseye yol gösteremeyecek.

Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var, fakat bilgilerimizi analitik bir döküman haline getirmediğimiz taktirde bu forumun sadece alt seviye kullanıcılara faydalı olacağını düşünüyorum. İleri seviyeye de faydalı olması için her Google parametresini madde madde ele alabilir, profesyonel üyelerin katılımıyla en doğru ve güncel cevapları oluşturup ansiklopedi kıvamına getirebiliriz. Online bir çalışma olacağı için sürekli güncel olmasını da sağlayabiliriz.

NASIL?

Farklı yöntemler önerilebilir. Benim aklımdaki yöntem şu:

@cryptosam gönüllü forum üyeleri içinde bir katılımcı ekibi oluşturur.
(Mümkünse) foruma özel şifreyle girilen bir başlık açılır.
Bir arkadaşımıza moderatörlük görevi verilip ekibi koordine etmesi sağlanır.
SEO parametre başlıkları belirlenir; katılımcıların her başlık hakkındaki önermeleri (gerekçeleriyle birlikte) alınır. Bu konuda kişiler kendi gözlem ve deneyimlerini de aktarırlarsa harika olur.
Her konu başlığının SEO değerine puan verilir, bu puanlar toplanarak toplam içindeki yüzdesi belirlenir.
Bir başlıkta görüş birliği sağlanamazsa, farklı fikirler sahipleri ve sebepleriyle birlikte belirtilir; tartışıldığı forum başlıkları ve blog yazılarının linkleri verilir.
Moderatör tüm başlıkları ve değerlendirmeleri derleyerek indeksler.

TAMAMLANINCA NE OLACAK?

Tamamlandığında Seocry içinde gizli bir bölmede, müthiş bir ansiklopediye sahip olacağız. (Tamamlanmak derken faydalanılacak hale gelmesini kastediyorum; sürekli güncelleme olacağı için hiçbir zaman "tamam" olmayacak) Kafamızda bir soru işareti oluştuğunda o konuda diğer profesyonel arkadaşlar ne düşünüyor, konu SEO açısından ne kadar önemlidir, hangi vakalar yaşanmış, ne güncellemeler olmuş takip edebileceğiz.

Sonrasında şifresiz erişime açılır mı, e-kitap haline getirilir satılır mı, İngilizceye de çevrilip ciddi bir referans haline getirilir mi, o kısmını bilemem. Seocry üyeleri ve Samet karar versin. Benim önerim; çalışma şifreli hazine odasında beklesin; isteyenler aylık üyelik ücreti karşılığında faydalansın, geliri de Cryptosam'ın ev alma fonuna katkıda bulunsun.

Bilgi paylaşılınca azalmıyor arkadaşlar. Türk SEO uzmanlarının bilgi seviyesi olarak dünya sıralamasında oldukça iyi bir yerde olduğunu tahmin ediyorum; belki bu çalışmadan ileride bütün internet dünyası faydalanır.

Yorumlarınızı beklerim...

Son düzenleme:
Şuan ilgi azaldı biraz foruma. Paylaşımlar genelde soru oluyor içerik üreten kişiler az.

Forum ile paralel amaçta bu yüzden lüzum görmedim ben açıkçası. Bilgilerinizi forum üzerinden gerekli kategoriler altından paylaşabilirsiniz.

Geri