• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Eticaretin masrafı nedir? vergi vs..

elegan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar küçük çaplı bir eticaret işine girişicemde şimdi sanal pos küçük çaplı için fazla olur paypaldan filan ödeme almayı düşünüyorum şimdilik.. acaba sanal pos kullanmadığım için vergi ödememe gerek varmı ? yasal ve güvenli olsun istiyorum.

Kargo şirketleri siz ürün gönderirlke ya irsaliye isteyecektir yada fatura kargo da problem yaşarsınız Fatura kesmeden

Şahıs şirketi kurup fatura kesebilirsiniz. Etraflıca bir bilgim yok. Ticaretle ilgilenen arkadaşlar detaylı bilgi vereceklerdir.

Şahıs şirketi açma muıhasebe gidersin fiyat farklılık gösterebilir aylık 90 TL gibi bir masrafı var işte damga vergisi 27 TL gibi bişey 3 ay da bir vereceğin vergi var 250 civarı gibi vs vs. muhasebe gittiğin taktirde detaylı olarak anlatacaktır. Şahıs şirketi açmak 1 gününün almayacaktır. Geldi fatura işini 500 kopya faturaya tek renk ise 150 TL gibi bir para veririsin. Fatura baskısı için yazıcı 100 lira idare eder bir yazıcı bulabilirsin. Sanal pos ortak sanal pos şirketi PAYU yıllık 700 lira .. bakabilirsiniz tavsiyem banka ile anlaşıp SSL kurup kendi ödeme sisteminizi oluşturmanız. Sorularını olursa cevap verebilirim konu altından da

hımm o zaman bu kargolama filan beni aşıyor. şöyle yapıcam o halde sipariş üzerine yurtdışındaki bir siteden alıp direk firmanın benim müşterime yollmasını sağlıycam. kargo vb. ben yollamamış olucam..

marka oluşturmaya çalışıyorsan kesinlikle şirket açıp devam etmeni tavsiye ederim ve tabiki buna uğraşacak azim ve zamanın varsa.. Yurtdışında getireceğin ürün 15-45 gün arası gelecektır. Faturada satış yapan firmanın ismi ve fiyat da ona göre olacaktır. Bir satın alan kişi bir daha sitene uğramaz. şahsi kanaatim bu yön de

Kafanızın rahat olmasını istiyorsanız kesinlikle fatura keserek ticaret yapmalısınız. Arkadaşların dediği gibi kargo gönderirken gerekiyor irsaliye/fatura. Aynı zamanda maliye de bu konulara dikkat ediyor, cezalar vs. kesiyor. Bir tanıdığımın başına geldi. Bir muhasebeciye danışıp şahıs şirketi kurarsanız gerisi gelir. Şahıs şirketi kurma masraflarını da internetten araştırarak bulabilirsiniz ya da bir muhasebeciye danışarak.

Bunun dışında yazılım bilginiz varsa e-ticaret sisteminizi zaten kendiniz kurarsınız, yoksa bu konuda biraz masraf çıkar. Ayrıca ürün tedariğinde sermaye gerekebilir vesaire. Tüm bu söylenilenler yasal çevçevede.

@mdmx dediğim gibi şuan fazla onlar bana ya
@baygenc yurtdışından ücretsiz kargo ile gelenler şu şekilde geliyor;
12yGn1.jpg

yani fiyat ve firma ismi yazmıyor. :) (burda fiyat yazmakta fakat bu değişik bir kargo ben bizzat getirtiyorum komple çince )

Son düzenleme:
hocam ben e-ticaret yaptım.Aşağıdakı masrafları yapmaz ZORUNDASIN.

1- sahıs fırması kurmak zorundasın ( fırma olmazsa kargo gonderımı yapamazsın)
2- sahıs fırması kımın olacaksa onun bağkurunu ödemek zorundasın
3- firma kurabılmek ıcın bır adres gostermen lazım.Gosterdıgın adresın buyuklugune gore stopaj gıbı aptal saptal vergıler odemek zorundasın
4- Sanal pos ıcın payu gıbı bır cozum uydurman lazım komısyon alırlar satıslardan, ayrıca her ay bellı bır hızmet bedelıde alırlar.

yukarıdakıler yapmak zorunda oldugun seyler(payu zorunlu degıl ama kredı kartı geçmeyen bır sıteden fazla bır işlem bekleme)

yukarıdakırı yaparsan su masrafları odemen lazım

muhasebeci parası
vergiler
fırmayı açtıgın kısı ıcın bağkur
payu hızmet bedelı + komısyonlar

Ayrıca cok dıkkatlı olman lazım, cunku bır fatura kaybolursa ya da sıra atlayarak kesersen cıddı cezaları var

ıkıncı alternatıf su "basit usule tabi esnaf" dıye bırsey var.tek basına ıs yapıyorsan ve az kazanıyorsan bu usulde mukellef oluyorsun.Bunda muhasebe v.s. paralar yok, kendı gelırını ve gıderını kendın tutuyorsun, yılda bır defa senın tuttugun gelır gıdere gore vergı odersın

ancak basıt usul e-tıcarete gırermı, pos alabılır mısın, ırsalıye kesebılır mısın gıbı konuları net bılmıyorum.araştırırsan belkı kendıne uydurabılırsın

Bu gelen dropshipping yöntemiyle gelmiş sanırım. Bu da gittigidiyor gibi sitelerden kullanılan yöntemlerden. Maliye çok rahat takip ediyor bunları. Bir dostum 11.000 TL ceza yedi fatura kesmediği için. Dikkat etmek gerek. :)

Bu dropshipping olayını kendi hosting veya sunucunda yaparsan çok takip etme durumu olmuyor ama.

@oalatumur sağol yazı için üsttede yazdığım gibi diğer türlüsünü yapacağım
hocam bende herseyı olması gerektıgı yap.projene guvenıyorsan bahsedılen masrafları kısa surede cıkartacaksındır.eğer projene guvenmıyorsan zaten bu ıse gırmek belkı vakıt kaybı olacaktır.

devletle uğraşma bence :) fark ederlerse canını yakarlar kı kesınlıkle fark edılecektır.kımse olmasa senı cekemeyen bırısı senı sıkayet etse al basına belayı

Başkasının yapıyor olması yasal olduğunu göstermez ki :) Yarın öbür gün birisi şikayet etse o sitenin sahibi de kesilen cezaları ödemek zorunda kalacaktır. Henüz yakalanmamış olması yakalanmayacağı anlamına gelmez.

http://www.toymons.com/magaza/one-piece-dx-brotherhood-figur/

bu herif neredeyse tüm ürünleri dediğim şekilde satıyor alttaki notu okuyun 14-30 gün içinde gelir filan yazmış. yani bu adamlara sorun çıkmıyorsa bana niye çıksın?

@oalatumur
@grafen
@mdmx
Urun aldın mı buradan bilmiyorum ama gripengen ... ltd şti diye bir şirket unvanı var fatura kesmiyorsa maliye illali düşecektir onu da geçtim kargo firmaları faturasız veya irsaliyesiz ürün teslim almaz

dropshipping de sorun olmaz. sorun olacak birşey yok. aracılık yapıyorsun. hiç uçak bileti aldınız mı? gidin bir acentadan uçak bileti alın fatura vermezler. onların vergilendirmesi farklı oluyor ama bu tarz aracılıklarda durum farklılaşmaktadır.

burdaki sorun şudur. 15-30 gün müşterilerin %95 i beklemez. beklese bile müşteri siparişi verdi. 30 günde bekliyecek. tam kargonun geleceği gün işi çıktı evde bulunmadı yada cenazesi oldu 1 hafta şehir dışına çıktı. ptt kargo ile bu sorunları çözebilecek misin? çözemezsen yurtdışına iade olduğunda ne yapacaksın?

http://www.toymons.com/magaza/one-piece-dx-brotherhood-figur/

bu herif neredeyse tüm ürünleri dediğim şekilde satıyor alttaki notu okuyun 14-30 gün içinde gelir filan yazmış. yani bu adamlara sorun çıkmıyorsa bana niye çıksın?

@oalatumur
@grafen
@mdmx

onun basına ıs gelmemıs olması senınde basına ıs gelmeyecegı anlamına gelmıyor kı dostum.soyle dusun, projene basladın cıdden tutmaya basladı dıyeceksın kı "ulan basıma ıs gelmeden resmı fırmaya doneyeyım" dıye dusunurken bır sıkayet alırsın tonla ceza yersın.bırde uzerıne tıcaret yasagı alırsan 10 yıl boyunca iğne bıle satamazsın.(bu tıcaret yasagı ısı bır yakınımın basına geldı, kayıtsız kuyutsuz para kazanıyordu malıye dustu pesıne)

sen nasıl yapma ıstersen oyle yap ben bır forum arkadaşın olarak uyarmakla mukellefım :)

dropshipping de sorun olmaz. sorun olacak birşey yok. aracılık yapıyorsun. hiç uçak bileti aldınız mı? gidin bir acentadan uçak bileti alın fatura vermezler. onların vergilendirmesi farklı oluyor ama bu tarz aracılıklarda durum farklılaşmaktadır.

burdaki sorun şudur. 15-30 gün müşterilerin %95 i beklemez. beklese bile müşteri siparişi verdi. 30 günde bekliyecek. tam kargonun geleceği gün işi çıktı evde bulunmadı yada cenazesi oldu 1 hafta şehir dışına çıktı. ptt kargo ile bu sorunları çözebilecek misin? çözemezsen yurtdışına iade olduğunda ne yapacaksın?

2-3 hafta içinde ptt şubesinden alman gerekiyor, alamazsan dediğin gibi geri gider. bunu alıcıya önceden bildirdikmi hiç bir sorun kalmaz :)

neyse sağolun arkadaşlar deneyip göreceğiz.

arkadaşa katılıyorum, 30 gun bekleyecek olsa ınsanlar gıder http://www.dx.com/ den en dıp rakama alırım

Geri