• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

En Doğru Kategori Yapısı

keboozgur

Kayıtlı Kullanıcı
Kurumsal sitelere SEO yapan arkadaşlar için aklıma takılan bir konu mevcut, aslında sadece kurumsal olarak sınırlandırmamak lazım, permalink ve kategori yapısı her site için geçerli bir durum. seogaste ‘de daha önceden kurulu farklı bir düzen olduğu için bu anlattığım şablona geçemedik, bir kaç ay içerisinde hosting değişimi ile birlikte 301 yapılarını kurup, birazdan anlatacağım link kategori düzenine geçiş yapacağım. bakalım Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ?

Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ?
Bir çok sitede link yapıları kurulurken oluşturulan net bir hata görüyorum, kısaca ve anlaşılı bir şekilde bunu anlatmak istiyorum. Örneğin şöyle bir kategori yapınız var.

Anasayfa > Kalemler > Keçeli Kalem

bu yapıda bir kategoriye sahipseniz bunu google örümceklerinin anlayabileceği dilden bir link yapısına sahip olmalısınız ;

Yani ;

site.com/kalemler/keceli-kalem.html en doğru link olacaktır. Fakat bu link yapısını çok uzatmamamız gerekmekte, Google bu konuda da şunu söylemiştir, domaine ne kadar yakın = o kadar değerli sayfa. bu açıdan çok alt kategorili sistemler hiyerarşik olarak güzel gözükse bile şu yanlış bir kullanım olacaktır.

site.com/urunler/kalem/keceli-kalem.html > bu örnek yanlış demek doğru olmayacaktır, fakat bu url yapısı ilk verdiğim url yapısına göre çok daha değersiz gözükmekte.

Crawl eden bir bot link yapısına baktığı zaman bunları çok net anlayabilecek yapıdadır. ayrıca, “kalem” kısmını “/” ile kapattığımız için bunun bir dizin, bir klasör olduğunu da anlayacaktır. “html” ile biten linkin son link olduğununda farkındadır.

bozuk-url.jpg

bu grafikte gördüğümüz bozuk bir URL – Kategori yapısının sizlere sağlayacağı negatif sonuçlar ;

Bozuk URL
Anlamsız İndex Alma
Uyumsuz SERP sonuçları
Bounca Rate artışı
Hemen Çıkış Oranı artışı
Kalite skorunda düşüş
“Kurumsal Sitelerde Kategori Yapıları Nasıl Olmalı ? ” konumuz ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bana iletebilirsiniz.

kaynak : http://www.seogaste.com/kurumsal-sitelerde-kategori-yapilari-nasil-olmali/

Ben de sitede benzerini kullanıyorum.
site(.)com
site(.)com/kategori
site(.)com/kategori/konu-basligi.html

Böyle görmek hoşuma gittiği için yapıyorum ancak takip ettiğim bazı sitelerde ve seocry'da da konular direkt klasör olarak gözüküyor.
site(.)com/konu-basligi/

gibi

bana kalırsa slogan belli = İçerik kraldır arkadaş

http://h30499.www3.hp.com/t5/HP-Sec...ot-CVE-2014-6271-HP/ba-p/6630378#.VI9-0iusXwk

yukarıdakı lınk dıger karsılastıgım lınklere gore cok kısa, hele kı google plus paylaşım lınklerı 700 harflık lınklerden oluşuyor, bence önemli olan ıcerık, eger ıcerek "EŞSİZ" ise ve önemli bilgiler barındırıyorsa link ne kadar saçma sapan olursa olsun ve ıstedıgın kadar best practice dokumanlarına uymayın, genede 1. sırada karsında

(kısısel gorusumdur, tabıkı lınklerın senın dedıgın sekılde olması pozıtıf etkı saglıyordur ancak benım bahsettıgım konunun dıkkate alınmasıda yarar saglar kanaatindeyım)

“html” ile biten linkin son link olduğununda farkındadır.

Haklısınız, linklerin kısa tutulması, skor puanına artı değer kazandırmakta.

Kısa link yapısı, skor puanını olumlu etkiliyorsa, o halde .html ile linki daha fazla uzatmanın gereksiz olduğu ortaya çıkıyor. Bence .html, .php, .asp gibi link takıları olmadan da, Google bu linklerin neyi temsil ettiğinin farkına varabilir.

Sonuç olarak kişisel fikrim; Link uzunluğu önemli fakat sonundaki takı önemli değildir.

Yukarıdaki arkadaşın dedigi gibi.

Sizce hangisi daha iyi seo açısından?

A-) domain.com/turkiye/istanbul

B-) domain.com/turkiye/istanbul.html

?

Bu konu o kadar da önemli değil. Çok saçma sapan link yapısı kullanmamak şartıyla her türlü aynıdır hiçbir fark oluşturmaz.

Klasör yapısı doğru kurgulandığı taktirde "site(.)com/konu-basligi" yerine "site(.)com/kategori/alt-kategori/konu-basligi" şeklinde düzenlemenin daha etkili olduğunu düşünüyorum. Denemelerimden bu sonuca vardım daha doğrusu. Doğru kurgulamaktan kastım şu:

- Kategori ve alt kategoriler sitenin konusuyla uyumlu olsun
- Kategori sayfaları hem kullanıcı dostu, hem SEO uyumlu olsun
- Çok mecbur kalmadıkça 3 kırılımı aşmayın (site(.)com/1/2/3/konu-basligi)
- Navigasyonun eksiksiz olduğunu kontrol edin

Adresin klasörlerden oluşması, URL içinde arama kelimelerini bulundurma şansınızı artırıyor. Yazıya isim koyarken tüm arama kelimelerini kasmak zorunda kalmıyorsunuz.

Hiyerarşiyi gösterdiğiniz için kategori sayfalarının aramalarda üst sıralara çıkma şansı da artıyor (Kategori sayfalarını nofollow - noindex tanımlayanlar var. Ben bunu yapmıyorum, gayet de güzel indexlenip sıralama alıyor. Bu da farklı bir tartışma konusu)

"site(.)com/konu-basligi" şeklinin anlamlı olması için, konu başlığına ana sayfadan link vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Tüm yazılara ana sayfadan kalıcı link veremeyeceğinizden, benim tavsiyem klasör yöntemidir.

İki oyun sitesinde iki farklı yöntemi denedim, klasör yapısının sıralamalarda dezavantaj oluşturmadığına kanaat getirdim.

Bunlar benim sınırlı gözlem ve denemelere bağlı görüşlerimdir, kesin bilgi şeklinde algılamayınız.

Geri