• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

E-ticaret' e nasıl başlasam ?

mahmut

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar;

E-ticaret işine girmeye karar verdim. Satacağım ürün ise orijinal kol saati. Arkadaşımın istanbulda işlek bir semt ve caddede kol saati satışı yapan bir dükanı var. Ürünleri ondan temin edeceğim.

Kısacası benim yol haritamdan bahsetmek istiyorum.

İlk başta web sitesi kurmayı düşünmüyrum. Ağırlıklı olarak sosyal medyadan yürümek istiyorum. Daha sonra sanal pazar gitti gidiyor gibi sitelerde dükkan açarak satış yapmayı hedefliyorum.

Çünkü e-ticaret sitesi üzerinden devam edersem daha fazla sermaye koymam gerekir diye düşünüyorum. (Site, seo, adwords vs.vs.).

Sizlerinde düşüncelerinizi almak isterim .

Kolay gelsin.

Merhaba,
Eticaret serüveni gerçekten heyecanlı ama bir o kadar zahmetli bir sektör, sana ilk tavsiyem kar oranlarını ölç biç, daha sonra eğer bu işi internetden yapan birileri varsa mutlaka onlarla tanış konuş, cirolarını öğren. Orjinal kol saati dediğin zaman pahalı ürünler aklıma geldi, mesela insanlar internetden saat alıyor mu?

Ben aldım, bir keresinde diesel orjinal saati çok uyguna almıştım ama satın aldığım site markafoniydi bana tamamen güven duygusu veriyordu ve o saat 120tl ödediğim an hiç şüphem yoktu.

Kısacası demek istediğim bu tür ürünlerin satışı biraz daha zordur, replika satarsan bilemem ama orjinal pahalı aksesuarlar için iyi bir reklam lazım, bir arkadaş osmanlı takıları, bileklik yüzük vb.. şeyleri satıyor, %300 kar koyarak girdi reklama 10.000 kişi siteye girdi 1 tane bile alan yok. Sonra pes etti ben ona şunu söyledim sen olsan ilk gördüğün siteden o fiyata ürün alır mısın? İnsanlar bir markayı 3 defa görmeden iyi bir marka olduğuna asla inanmıyor, özellikle bu konularda illa elinde, kolunda, bileğinde istiyor..

Yukardaki anlattıklarım orjinal en az 50-100 tl olan saatler içindi ; en azından ben öyle düşündüm, peki replika ürünlerden gittigidiyordan rahatlık satabilirsin, bu işlerden anlamayan bir arkadaşım, alibaba express ürün alarak bile satış yapıyor.

Merhaba,
Eticaret serüveni gerçekten heyecanlı ama bir o kadar zahmetli bir sektör, sana ilk tavsiyem kar oranlarını ölç biç, daha sonra eğer bu işi internetden yapan birileri varsa mutlaka onlarla tanış konuş, cirolarını öğren. Orjinal kol saati dediğin zaman pahalı ürünler aklıma geldi, mesela insanlar internetden saat alıyor mu?

Saat ve saat'in sattığı ürünlerin aynılarından satacağım ve öyle 100 liraya saat da yok sanırım daha tam detaylı fiyat olayına girmedim.

Sanırım ilk başlarda instagram twitter facebook üçlüsünü gitti gidiyor sanal pazar ile birleştirip en azından birkaç deneme yapmam lazım.

İlk önce sabrını geliştirerek başla derim. Bilgiler vs. bir yana eğer ki sabırsızsan zarar edersin.

Merhaba,

Kendimden örnek verecek olursam. Bir saati satın almak istediğimde gidip bileğimde denemek isterim. Fiyat olarak ise internetten araştırma yapıp en ucuz ancak güvenilir olan siteden siparişimi veririm. İlk etapta nacizane önerim sosyal medyanın yanı sıra yapacağınız işe kurumsal bir kimlik kazandırmak. Çünkü ortalama bir saat fiyatı az değil. İnsanlar öncelikli olarak güvenmek isteyecektir. Sosyal medyanın yanı sıra sahibinden ve gittigidiyordan dükkan açmak bunların yanı sıra da e-ticaret sitenizde ilk olarak kapıda ödeme seçeneği sunmak çok daha verimli olabilir. E-ticaret siteniz olmasa bile normal kurumsal bir site yapsanız, alıcılara daha fazla güven aşılayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Merhaba,

e-ticaret sitesi açmıyorsanız en azından sanal pazar, n11 gibi sitelerde bulunan mağazalarınızı destekleyecek saat ile ilgili bloglar açarak onlara seo yapın. Yani kuracağınız bloglar aracı olsun satışa yönelik kelimeleri kasın.

Saat&Saat Türkiye'de tüm AVMlerde bulunan bir saatci, peki sizin kurumsal kimliğiniz nedir? (Aşağılamak için söylemiyorum)
Ayrıca replika korkusu çok fazla bu orjinal ürünlerde, tüketici hakları yine bi yere kadar koruyor.

N11, gittigidiyor , sanalpazar gibi yerlerin çoğu %10 komisyon alıyor, her satışda bunu ödeme + çok düşük fiyata satmak.

Bazen ürünleri kıyaslıyorum, toptancı fiyatları elimde adam , bildiğiniz bir koli kedi kumunu 5tl kar için satıyor, niye mi yapıyor bunu? Sıcak para çevirmek için herkesin ticareti zaman zaman tıkanıyor ve ödemeler için ne varsa satıyorlar, parası mühim değil.

Blog çok mantıklı, saatlerden anlıyorsanız güzel bi blog yapıp sabırla içerik girin ve daha sonrasında insanlara önerin. Söylediklerimiz zor şeyler farkındayım

önce olay şu, eğer devlerin mevcut olduğu bir sektöre giriyorsan önce şunları düşünücen; kullanıcı neden benden alacak? Fiyat mı? sen max 10 tane aynı saatten depolayabilirken dev firmalar 1000 tane toptan alacak nereden alırsan al 10 tane alana ucuza vermezler 1000 tane alana ucuza verirler.. durum böyle olunca istesende onların fiyatlarından aşağısında satamayacaksın.. Satsan bile kar edemeyeceksin.

Sosyal medya diyorsun, hadi diyelim hile ile takipçi artırdın, ilgisiz takipçinin hiç bir anlamı yok bu sektörde.. Birde link ekleyerek paylaşım yapacağın için erişim %99 oranla düşecek. Facebook adwords reklam veririm diyorsan eyvallah güzel ama o reklamların ücretleri + saatleri aldığın fiyatın toplamı kazandığın paradan az ise ne güzel.. Önemli olan ciro değil, karlılıktır. İyi düşün derim öyle basit işler değil bunlar. Bir saat satan arkadaş sahibi olman pek bir şey değiştirmiyor. İmalatçılar bile zor kazanıyor böyle sektörlerde..

Geri