• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Çok Resim Az Yazı vs. Az Resim Çok Yazı (FIGHT)

Sizce Hangisi Daha Faydalı Olur?

• Çok Resim Az İçerik mi?

Oy: 5 62.5%
  • Az Resim Çok İçerik mi?

Oy: 3 37.5%

• Kullanılan toplam oy
    8

mtasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilindiği üzere Google amcamızın bizlere önerdiği çeşitli içerik kuralları var. Genel olarak bilnir işte 400-450 kelime yaz, kalın italik underline ayarlarını yap link çıkışlarını iyi yap vs vs.

Acaba bu bir mit mi?

Gerçekten ziyaretçiler çokça içerik okumaya mı önem verir. Yoksa kısa 1-2 cümleden oluşan ve madde madde içeriklerden oluşan bir sitede mi daha fazla zaman geçirir.

Kendimi bu konuda az önce hiç yazar olmayan biri gibi düşündüm ve internette gezmeye başladım. Bazı konu araştırmaları yaptım. Bi siteye girdim orada çok resim az yazı vardı. Bir başka siteye girdim az resim çok yazı vardı.

Her iki siteninde arayüz yerleşimleri hemen hemen aynı. Sağda sidebar solda içerik. Tek farkı bir yazar başlık başlık okuyucuya net bilgi vermiş. Diğer yazar, sol üstte bir resim kullanmış, bol bol bilgilendirici içerik yazmış.

Düşündüm;
Bana kısa öz ve net bilgi lazım. (Bazı önemli teknik konuları es geçiyorum). Ve hakikaten de madde madde yazılan çok ve ilişkili resim, az yazının olduğu sitede -bir his olarak- daha fazla vakit geçirme isteği duydum.

Ziyaretçilerin siteyi sevip sitede daha çok durması, sayfalar arasında gezmesi bence daha iyi.

Acaba makale alıp satmak, makale yazmak için çok uğraşmak gereksiz mi? (Bu sadece bir düşünce) Kısa ve öz yazıp daha yüksek hitli sitelere sahip olmak mümkün mü? Bana göre hemen hemen mümkün.

Peki ya sizce?

Makale yazmak yerine bu sefer özgün görsellerle uğraşmak gerekecek. Yani emek her durumda gerekiyor.

Şu onedio, haberself tarzı siteleri somut örnek gösterebilir miyiz bunu da bi' gözetmek gerekiyor.

"Content is the king." İçerik kraldır. Yerine ve zamanına göre içerik uzun makaleler olabilir, az yazı çok resim olabilir, tek başına resimler olabilir, video olabilir, ses kaydı olabilir ya da henüz keşfedilmemiş farklı bir yöntem olabilir. İçerik kaliteli olsun da türü önemle değil bence.

Eskiler bilir bir zamanlar pdf dosyaların içeriğini göremiyordu Rıfkıgiller. Zamanı gelince görebilmeye başladılar ve kaliteli pdf backlink olayları gelişti sonuçta. Türetilebilir.

• Çok yazarsan Google üzerinden daha fazla hit gelir. Fakat ziyaretçiyi bunaltırsın. Hemen çıkma oranları artar, ziyaret süreleri kısalır. Bu bir dezavantajdır.
  • Az yazarsan Google üzerinden hit biraz daha az gelebilir. Fakat ziyaretçi sayfada daha fazla durur.

Hangisi derseniz 2. seçeneği seçerim ben.
Sağdan soldan gelip, kaçan ziyaretçiye değil, buldu mu vazgeçemeyen ziyaretçiye yatırım yapın.

@mtasdemir bende aynen senin maddeler halinde sıralanmış görsel ile zenginleştirilmiş ve okuyucunun anlayabileceği tarzlarda olan sitelerde daha çok duruyorum. Şuan yeni hazırladığım bir sitemini buna göre ayarlıyorum. Örnek konuya bakabilirsiniz. http://goo.gl/N56XHT ben kendim bu konuları özgün olarak yazıyorum. Şahsen ben yazdığım konuyu bir öğrencinin ev ödevi olarak hocası tarafından verildiğini düşünürsem böyle uzun makaleleri olmayan bir siteden faydalanırdım. Aynı mı düşünüyoruz acaba?

Ayrıca resimlerimi doğal olarak yine google üzerinden buluyorum, Siteme eklediğim her resmin boyutunu kendi belirlemiş olduğum pixel'e göre küçültüp kenarlarına çerçeve ekleme gereği duydum. Diğer sitelerden indexlendiği için farklı olmasını istedim. Bu konuda yaptığım doğru mu sizce?

İki üç cümle yazı yazıp etiket-title spamı yapıp 300 400 kelimelik makaleleri geçen siteleri gördükçe bu uzun yazalım google sevsin görüşü kafamda iyice erimeye başladı açıkcası

Ayrıca resimlerimi doğal olarak yine google üzerinden buluyorum, Siteme eklediğim her resmin boyutunu kendi belirlemiş olduğum pixel'e göre küçültüp kenarlarına çerçeve ekleme gereği duydum. Diğer sitelerden indexlendiği için farklı olmasını istedim. Bu konuda yaptığım doğru mu sizce?
Hocam çerçeveler güzelmiş:) Resimlere ayrı bir hava ve belirtme gibi olmuş hocam bence başarılı. Yani resme dikkat çeker. Hocam sanırım vitaminlere yoğunlaşmışsın, başarılar.

Hocam çerçeveler güzelmiş:) Resimlere ayrı bir hava ve belirtme gibi olmuş hocam bence başarılı. Yani resme dikkat çeker. Hocam sanırım vitaminlere yoğunlaşmışsın, başarılar.
Ya siteyi açalı 4-5 gün oldu en son oluşturduğum kategori vitaminler kategorisi idi, baştan değil sondan başlayayım dedim. Bugün bitireceğim sanıyorum vitaminler konusunu :)) Teşekkürler

Geri