• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

Backlinksiz olur mu, olmaz mı?

serdar41

Kayıtlı Kullanıcı
Sitelerin olmazsa olmazlarından backlink için şöyle bir fikir beyan edelim istedim. Bir site, backlink olmadan yine ilk sayfa ve sıralara gelebilir mi? Ben pek rastlamadım merak ettim, sizin rastladığınız backlinksiz ilk sayfa ve sıralarda yer alan siteler var mıdır? Sizce backlinksiz bir site nasıl ilk sayfa ve sıralarda olur? Backlink önemini yitiriyor deniyordu fakat ben bunun geçerliliğini analiz ettiğim sitelerde pek göremedim. Sizce durum nedir?

backlinksizde oluyor ben bunu gözlemledim hatta bazen çok uğraştığım sitelerimden daha iyi yerlere geliyor hiç backlink almadığım sitelerim.

O zaman şöyle diyelim; hiç imleme, forum tanıtım vb. filan da mı yapmıyorsunuz? Özgün,benzersiz ve devamlı içerik yaz paylaş mı yapıyorsunuz sadece?

TR içerikli bir sitede rastladım. Yakın zamana kadar ilk sıralardaydı. hatta sitede fenaydı. Ama eski ve otoriter bir konumdaydı. Adamın birisi işini bilen birisini tutmuş. 1 ayda yerinden etti

backlink almanın yararları kadar zararları da vardır. o çok ince bir konu onu iyi analiz etmek lazım. yeni açılmış ve henüz içeriği yeni girilen ziyaretçi trafiği düşük olan sitelerin mümkünse hiç backlink almaması gerekir. Potansiyel bir ziyaretçi kitlesi oluştuktan sonra daha fazla kazanmak için backlink yöntemine başvurmanızı tavsiye ederim. Zira içerik yetersizliği olan bir siteye siz farklı bir siteden backlink veriyorsunuz fakat kullanıcı aradığını bulamıyor, backlink burada aslında sizi zarara uğratıyor. Önce ziyaretçilere ve arama motorlarına istenileni verebilmek gerekir.

Karmaşık bir durum ama ne yaparsan yap özgün ol faydalı ol azda olsa sağlam backlinklerin olsun. Çok defa yaşadım paket olarak alınan çalışmaları zamana yaydığım bile oldu. ama bir algoritma değişikliği oluyor hop gümbürtüye. O yüzden içeriğin zenginse zamanla alınan çeşitli karmaşık backlinler fayda sağlar kanaatindeyim

günlük 50 tekil hit bile alamayan kemal sunal filmleri sitemi seo'yu araştıra araştıra yavaş yavaş öğrenerek (ki yolun başındayım) günlük 600 tekile kadar çıkardım. Kemal sunal filmleri aramasında 4.sıraya kadar geldim, bu ilk başladığımda 20.sayfalardaydı. Kaliteli link kasarak ve paravanla yükseltmeye de devam ediyorum. Elime fazladan para geçince prli sitelerden tanıtım yazıları da alacağım. Bu siteyi daha çok antrenman amaçlı açtım zaten, öğreneyim de ilerde daha büyük şeyler yapacakken izleyeceğim yol doğru olsun diye. Kişisel olarak büyük bi başarı benim için, size vız geliyodur muhtemelen :D Bence bi noktada ister istemez gerekli olur niche yapmadıysanız

Backlink'siz düşük rekabetli kelimelerde yukarı çıkabilirsiniz. Şuan yeni internete düşen bir film'in konusunu açtım ve 2 dk içinde index alarak ilk sayfaya hatta ilk 5. sıraya girdi. Tabi bu filmin kategorisini ilk sıraya çıkarmak için backlink şart. :)

0 backlink ile olmaz. Ama şu var backlinkin sayısı değil kalitesi önemli. Şu anda sıralamada olduğum 3 büyük kelime ki bunlar SEO uzmanı, Kurumsal SEO ve Kurumsal SEO danışmanlığı bu kelimelerde 1. sayfadayım aylardır. Tabi bunda tek başına kaliteli backlinkin etkisi yok ama etkisi de göz ardı edilemez.

Mailime gelen konuyu takip mesajında; bu sorumla ilgili biri gerçekten çok saçma bir soru olduğuna dair bir görüş belirtmiş?? Burası seo forumuysa backlinkte seoda en önemli konulardan biriyse ne sorsaydım?? Bugün üstümüze ne giysek? yada şurada indirim var bakın tarzı bi soru mu sorsaydım?? Çok daha ağır kelimeler yazacaktım sanırım silinmiş yorum. Yönetim bu tarz sorular sorulmaması gerektiğine dair bi kural koydu da biz mi göremedik?? Yada sizi buradaki insanlardan farklı kılan nedir? Madem o kadar iyisiniz seoda belli başlı kelimelerde hünerlerinizi görmek isteriz?? Ayrıca madem sizi kasıyor bu tarz sorulara da yazmayın..

Görüş belirten diğer arkadaşlara teşekkür ederim, umarım aklında bu tarz sorusu olanlara yardımcı olur.

Backlink sahibi olmadan ilk sırada yer alan siteleri incelediğimde şu kanaate varmıştım: Bazı sektörlerdeki sitelerin çok backlink sahibi olması doğal olmadığı için, bu sektörlerde backlink kassan da fayda görmeyebiliyorsun.

Forumda bir arkadaş Halı Yıkama üzerine konu açmıştı. Mükemmel bir örnek olmasa da onu ele alalım. İşi halı yıkama olan birini çok sayıda web sitesinin refere etmesi, sayfalarının sosyal medyada büyük paylaşımlar alması normal değil.

Tahminimce Google her kelime için milyonlarca aday siteyi inceliyor, tüm parametrelerde ortalama değerlerini alıyor ve sivrilen siteleri bu ortalamalara göre belirliyor. Sektördeki sitelerin ortalama backlinki 0-3 arası iken sen sitene 50-60 backlink alırsan hem spam muamelesi görme ihtimalin artıyor, hem de backlinkin etkisi diğer parametreler kadar olmuyor.

Yine de bu tip kelimelerde backlink ile yükselme şansı yok mu? Gözlemlerime göre var. Hiç spam şüphesi yaratmayacak güvenilir ve güçlü sitelerden alınan backlinkleri Google gözardı edemiyor. Site yeni yayınlanmışken hızlı, güvenilir ve yaygın bir backlink çalışması yaparak Rıfkı'nın "N'oluyor len?" diyerek sitenizi alelacele ön sıraya koymasını sağlayabilirsiniz, fakat orada uzun süre kalmasını nasıl sağlarsınız bilemiyorum.

Benim tavsiyem bu tarz kelimelerle karşılaştığınızda backlink yerine daha ince detaylarla fark yaratmanız. Site teknolojisi, domain süresi, site hızı gibi...

Backlink seo değildir, seo nun bir parçasıdır. Buna göre yapılması önemlidir.

Ek olarak normal backlinkler yerine sosyal medya tabanlı backlinklerin + sı olduğunu gözlemledim özellikle g+ paylaşımı falan gibi. Aklınız da olsun bu. :)

sadece özgün içerik ile olmaz, bence backlink rekabet içeren alanlar için şart. en önemli ikinci faktör ise güncelleme sıklığı ve içerik kalitesi. bu üçü bir araya geldiği zaman 4-5 ay içerisinde siteniz uçak gibi havalanmaya başlar.

1) özgün içerik
2)içeriğin kalitesi
3) düzenli olarak güncelleme
4) sağlam backlink

özgün içeriğiniz yok, sağlam backlinkiniz var patlama ihtimaliniz çok yüksek.
özgün içeriğiniz var ama 20 25 yazıda sabit kalmış. güncelleme yok ve backlink yok no hit believe me sunshine.

ben güncelleme sıklığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. hergün muhakkak bir içerik girmeye çalışmalı.

Geri