• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

21 Nisan Google Mobil Algoritma Güncellemesi

Özellikle bootstrap ve benzeri kütüphanelerin kullanımına dikkat çekmek istiyorlar. Her sayfa için ayrı arayüz hazırlananlar yerine javascript kullaranak oluşturulan siteler mobil sitelerinde bir tık üzerinde diye düşünüyorum.
 
Vallah mobil temayla ugrasmıyorum resp.tasarımda işi götürür diye düşünüyorum.
 
burada mobilden kast ettikleri responsive olmalı. google wm toolsta, mobil kullanılabilirlik açılmış bir baktım 1500 hata hemen bir responsive çaktım. kendime geldim
 
Bence responsive yeterli hocam. 21 Nisanda göreceğiz zaten. Bu arada galiba sadece mobil aramalarda sonuç etkilenecek
 
@cryptosam @Sanalgezgin57 Arkadaşlar google sitesinde yer alan bilgilerde, google uyumluluk testinde siteniz uyumlu yazıyorsa sorun yoktur anlamında bir ibare vardı, fakat size bir soru sormak istiyorum. Örnekle wordpress sitesi mobile eklenti kurulduğunda ve google üzerinde "Mobil uyumluluk" testine sokulduğunda başarılır sonuç döndürmekte fakat webmaster tools paneli içinde "Mobil Kullanılabilirlik" alanında "Hiçbir mobil kullanım sorunu algılanmadı. Tüm site varyasyonlarını kontrol ettiğinizden emin olun." bu şekilde cevap döndürmekte bu sorunun olmadığı anlamına gelmiyor mu ?

Ek olarak @fatihsel hocam, hiç bir yerde responsive yeterli değil diye ve m.siteadresi.com olacak diye şart görmedim attığınız bağlantıyı birazdan inceleyeceğim, üstad Crytosam yorumlarsa bu konuyu çok sevinirim, keza öyle bir saçmalık olacağını sanmıyorum yapılan responsive temalara ek olarak farklı bir bağlantıda tekrardan mobil tema istemek saçmalığın daniskası olacaktır.

İlk sorunun cevabı çok önemli.
 
günlerce uğraştım iki sitemi responsive ile mobil hale getirdim ancak bu sabah uyanınca burdaki makaleyi görünce şok oldum. responsive hiç bir anlam ifade etmiyor mobil site yapmak gerekiyor diyor. m.siteadi.com şeklinde ayrı bir siteden bahsediyor.

http://www.r10.net/google-optimizasyon/1425696-21-nisan-deep-link-google-mobil-guncellemesi.html

İlgili kişiye soruyu yönelttim, responsive tasarım duyarlı web tasarım maddesi altında yer alıyor yani sıkıntı çıkarmaması gerekiyor, fakat ilgili yazar Gary Illyes bilgi paylaştı ve altına da "• Duyarlı tasarımların (responsive) sıralamada hiçbir faydası olmayacak. "bunu eklemiş. Sorumu ilgili konuda sordum, bakalım bu bahsettiği konu ile ilgili bir kaynak paylaşabilecek mi.

Güncelleme : Büyük ihtimalle arkadaş yanlış bir çıkarım yapmış yada insanları mobil tema satışına yönlendirmek istiyor aklı selim her insan google tarafından yayınlanan mobil rehber makalelerini okuduğunda cevabı bulacaktır. Mobil uyumluluk testinten siteler geçiyorsa problem yok fakat bura da bir elzem noktaya daha değinmek istiyorum, bazı sitelerde engelenen kaynaklar diye bir değer döndürmekte, bu hataları veren web sitelerin google robots.txt dosyasına işaret etmekte fakat bu robots.txt dosyalarında bahsi geçen .js yada diğer dosyaları engelleyecek bir parametre yer almamakta, bunu araştırmaktayım, konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlar dahil olursa iyi olur.

İlgili tartışma
 
Son düzenleme:
günlerce uğraştım iki sitemi responsive ile mobil hale getirdim ancak bu sabah uyanınca burdaki makaleyi görünce şok oldum. responsive hiç bir anlam ifade etmiyor mobil site yapmak gerekiyor diyor. m.siteadi.com şeklinde ayrı bir siteden bahsediyor.

http://www.r10.net/google-optimizasyon/1425696-21-nisan-deep-link-google-mobil-guncellemesi.html
Akıllı telefonlarda arama yapılınca Responsive Tasarım sitemiz Mobil Uyumlu olarak gözüküyor. Eğer dediğiniz gibi ise yapmış olduğumuz tüm responsive çalışmalar güm...
 
Son düzenleme:
@fatihsel Google responsive istiyor bunu bilmeyen yok. Konunun sonunda belli oluyor zaten o lafın söylenme amacı. R10da herkes artık birbirini kandırmaya çalışıyor. Eskiden yararlı makaleler okurduk birşeyler ögrenirdik.

Benim şöyle bir sıkıntım var.Hitin %70 miktari mobilden geliyor. Bunlarda google a tıklamıyor kazanclar yarı yarıya düşüyor responsive olunca. Artık popüler günlerde kapatıcam responsive temayı geliri artmak için diğer günler açıcam. Hayırlısı
 
Arkadaslar suan önemli bir kelimenin önündeki tüm siteler mobil uyumsuz... Bu güncelleme her türlü siteyi kesin vuracak mı. Yani mobil bir ziyaretci kitlesi olmayan bir site de mobil uyumlu olmak zorunda mı. Yoksa sadece mobil aramalarda mı bu güncelleme yasnacak. Eğer bütün durumlarda mobil olmayanlar sıra kaybederse herhalde ilk sıraya gelirim :)
 
bu güncelleme mobil uyum için olacağı bariz. güncellemede başka etkenlerinde olacağını söyleyenler var. konuların altındaki yorum sayıları olsun. sitede geçirilen zaman olsun. hemen çıkma zamanları olsun bunlarda kriter olarak değenlendirileceği söyleniyor. bunlar ne kadar doğru ??
 
Sitem ilk açıldığı andan itibaren mobil uyumlu ancak nedense beni mobil aramalarda sıralamalardan düşürdü Google :(
 
arkadaslar webmaster tools ta bakınca güncelleme 21 nisanda başlamış ancak daha bittiğine dair bir işaret yok google yeni bir güncelleme ile bitirmeden devam etme ihtimali var mı çünkü sallantı var yada benim site oturmadığından bana öle geliyor....
 
Geri
Üst