• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

2011 – 2018 Google Algoritma Güncellemeleri

bertanuzun

Kayıtlı Kullanıcı
Google her sene 500-600 kez algoritmasını değiştirir. Bu değişikliklerin çoğu küçük olsa da, Google ara sıra arama sonuçlarını önemli ölçüde etkileyen büyük bir güncelleme yayınlar. Bu demek oluyor ki SEO şöyle yapılır, SEO böyle yapılır, ben SEO biliyorum diyenlerin SEO hakkında ifadeleri sonuçsuzdur. Bu ifade ben bilim biliyorum demek gibi bir şeydir. Bilim her zaman yenilikçi ve değişimcidir. SEO bir bilimdir çünkü istatistiksel olarak güvenilir ve insan davranışını öngören matematiksel yasalara göre çalışır. Web sitelerinizi Google algoritmalarına uyacak şekilde güncellemeniz önerilir.

Medic Temel Güncellemesi
Çıkış Tarihi: 1 Ağustos 2018
Hedef: Düşük kaliteli yanlış bilgiler içeren, teknik SEO sorunları barındıran sağlık sitelerinin arama sonuçlarından düşürülmesi.
Neler Yapılmalıdır?
Yüksek ihtimal kayıpları belirli anahtar kelimelerde yaşadınız. Bu kayıpların hangi sayfalara yönelik yaşandığını çıkarttıktan sonra o sayfada yer alan içerikleri kontrol edin, site içi teknik problemleri giderin ve iş geliştirme planınıza içeriği de dahil edin.

Chrome Güvenlik Uyarıları
Çıkış Tarihi: 24 Temmuz 2018
Hedef: SSL kullanmayan web sitelerinin arama sonuçlarında alt taraflara düşürülmesi, Google Chrome vasıtasıyla kullanıcıların uyarılması.
Neler Yapılmalıdır?
Siteye güvenli bir SSL protokolü kurulmalı, HTTP girişlerinin URL Rewrite ile kapatılması. SSL force haline getirilmesi.

Mobil Hız Güncellemesi
Çıkış Tarihi: 9 Temmuz 2018
Hedef: Mobil hızları yavaş olan web sitelerinin arama sonuçlarında yer almasının engellenmesi. Google bu algoritmanın yalnızca en yavaş siteleri etkilediğini belirtmektedir.
Neler Yapılmalıdır?
Testmysite ve PageSpeed Insight Mobil puanlarının yükseltilmesi.

Video Carousels
Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2018
Hedef: Google organik sonuçlarında, videoları küçük resimlerle ayrılmış bir şekilde karusel haline getirmesi ve videolu SERP sonuçlarının %60 artması.
Neler Yapılmalıdır?
Video artık bir sıralama kriteri. Şaka değil.

Description Uzunluğu
Çıkış Tarihi: 13 Mayıs 2018
Hedef: Google bir kaç ay boyunca 300 den fazla karakteri olan Meta Description yapılarını test ettikten sonra eski 150-165 arası olan karakter sayısına geri döndü.
Neler Yapılmalıdır?
İçerikle alakalı 70-155 yada 150-165 karakteri temel alarak alakalı Description yapıları kurulmalıdır.

Mobil İlk
Çıkış Tarihi: 26 Mart 2018
Hedef: Google Mobil sıralamanın farklı olacağını nihayet duyurdu. Algoritma aylar boyunca test edildikten sonra, mobil deneyimi yüksek olan sitelerin arama sonuç sıralamalarında gözle görülür artışlar meydana geldi.
Neler Yapılmalıdır?
Mobil deneyimin, masaüstü deneyimden daha iyi olmasını sağlayın.

Fred Algoritması
Çıkış Tarihi: 8 Mart 2017
Hedef: Tek amacı gelir ve reklam yayını olan düşük kaliteli web sitelerini ayıklamak ve Google sonuçlarında yer almasını engellemek.
Neler Yapılmalıdır?
Sadece reklam bazlı içeriklerin yayını yapılmamalıdır. Ortaklık programlarına yönelik web siteleri kurulmamalıdır.

Possum Algoritması
Çıkış Tarihi: 1 Eylül 2016
Hedef: Arama yapan kullanıcının konumuna göre daha çeşitli arama sonuçları getirmek. Kişinin fiziksel konumu ve kurduğu cümlelere göre arama sonuçlarının gösterilmesi.
Neler Yapılmalıdır?
Benzer işletmelerle aynı lokasyonda yer almak. Aramayı yapan kişinin konumuna yönelik hizmetler ve içerikler sunmak.

RankBrain Algoritması
Çıkış Tarihi: 26 Nisan 2015
Hedef: Makina öğrenimi yardımıyla daha iyi arama sonuçları sunmak.
Rankbrain bir nevi yapay zekadır. Sayfaların özetini çıkartıp eşleştirme yoluyla çalışır. Geleneksek yöntemlere de bağlıdır.
Neler Yapılmalıdır?
Kullanıcı deneyimi iyileştirilmelidir. Güvenli web siteleri elde edilmelidir. Hemen çıkma oranı %20-%40 arasında olmalıdır.

Mobilegeddon Algoritması
Çıkış Tarihi: 21 Nisan 2015
Hedef: Mobil dostu sayfalara daha iyi sıralama avantajı sunmak, mobil uyumu olmayan sitelerin sıralamasını düşürmek.
Arama sonuçlarında mobil uyumu iyi olan sitelerin üst sonuçlarda yer almasını sağlar.
Neler Yapılmalıdır?
Sayfalar mobil uyumlu hale getirilmelidir, telefondan okunması zor olan içeriklerin düzeltilmesi gerekmektedir. Mobil uyumunuzu çeşitli araçlar yardımıyla sorgulayın. Özellikle Google Mobile Friendly testini geçmemiz gerekmektedir.

Pigeon algoritması
Çıkış Tarihi: 24 Temmuz 2014
Hedef: Yüksek kaliteye sahip yerel arama sonuçları sunabilmek
Pigeon algoritması yerel arama sonuçları için uygulanmıştır. Aramayı yapan kişinin konumuna uygun sonuçlar gösterir. Bu algoritma sonrasında yerel siteler Google sonuçlarında üst tarafta görünmeye başlamıştır.
Neler Yapılmalıdır?
Google My Business sayfasının doğru yapılandırılması gerekmektedir. O yöreye ait bir hizmet sunmadan, o yöreye ait sayfalar oluşturulmamalıdır.

Hummingbird Algoritması
Çıkış Tarihi: 22 Ağustos 2013
Hedef: Ard arda yapılan arama sorgularının arasında bir bağlantı kurmak.
Neler Yapılmalıdır?
Doğrudan anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yapılmamalıdır. Tek kelime üzerinden yapılan çalışmalar bu algoritmaya ters düşer. Google Anahtar kelime aracı ile keşfettiğiniz anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yapılabilir.

Pirate Algoritması
Çıkış Tarihi: Ağustos 2012
Hedef: Telif hakkını ihlal eden web sitelerinin sıralamasını düşürmek.
Google tarafından alınmış sınırsız telif hakkı ihbarına yönelik oluşturulmuştur. Bu algoritma aynı zamanda YouTube içinde geçerlidir. Özellikle torrent sitelerinin etkilendiği bu algoritmadan korunma yöntemleri aşağıdaki gibidir.
Neler Yapılmalıdır?
Sitelerimizdeki film, müzik gibi dosyaların kaldırılması gerekmektedir. Herhangi birine ait telif hakkı olan bir dosyayı sitenizde paylaşmayın.

Penguen Algoritması
Çıkış Tarihi: 24 Nisan 2012
Hedef: Spam ve black hat backlinklere sahip sitelerin sıralamasının düşürülmesi.
Spam teknikler ile elde edilmiş backlinke sahip sitelerin siteler sürekli güncellenen bu algoritmayla artık sıralama elde edemiyor. Penguin algoritması çok hızlı şekilde çalışan bir sistemdir.
Neler Yapılmalıdır?
Düşük kaliteye sahip backlinkler disavow tool ile engellenmelidir. Link profilini çok detaylı şekilde incelemelisiniz. Düşük kaliteye sahip sitelerden, ücretli backlinklerden kaçınmalısınız.

Panda Algoritması
Çıkış Tarihi: 24 Şubat 2011
Hedef: Düşük kaliteli içeriğe sahip sitelerin sıralamadan düşürülmesi.
İçerik, Google’ın web Sitelerinin kalite skorunu belirlerken en önemli etkenlerden birisidir. Bu algoritma çok hızlı şekilde çalışır ve spam içerik yayınlayan sitelere bir nevi ceza verir. Ülkemizdeki haber sitelerine zerre etki etmese de, siz yine de bu algoritmayı dikkate alın.
Neler Yapılmalıdır?
Zayıf ve kopya içerikler düzenlenir. Kullanıcının sitedeki okuma süresini arttırmak için mantıklı cümleler ve sunumlar yapılır.
 
Geri
Üst