• 1. Daha Önce SEOcry.com üstünden yayın yapan sitemiz Cryptosam Forum olarak yeni alan adımıza aktarılmıştır.
    2. Sitemize kayıtlar incelemeden geçerek tamamlanmaktadır. Tüm kayıtları tek tek inceleyerek platformumuzda en doğru kişiler ile fikir alış verişi yapmaya - yapmanıza gayret ediyoruz.

15 Aralık Google Algoritma Güncellemesi ve Alakasız Sonuçlar Hakkında

Karrizima

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese Merhaba;

15 aralık öncesinde hissedilmeye başlanan ve sonrasında ciddi anlamada görünen algoritma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz. Tüm SEO uzmanları ışık görmüş tavşan gibi kaldı. Büyük siteler taklaya geldi ve daha neler neler. Ben sze benim başıma gelenlerden bahsedeceğim. Sizde başınıza gelenlerden veya bildiğiniz yöntemlerden bahsederseniz bu süreci atlatalım artık.

Benim Başıma Gelenler
Tamamen özgün, sürekli güncel, hiçbiryerinde spam olmayan (yada bana göre) sitem bir anda 3. sıradan 2. sayfaya geriledi. Tabi böyle olunca panikle yazıyı güncelledim 250 küsür kelimelik yazıyı 1200 kelimelik bir ansiklopedi haline getirdim. Sonra sağda solda kullanıcı deneyimi kullanıcı deneyimi yazılarını gördükçe çılgına döndüm ve iç linkleme ile kullanıcıların başlıklara rahat ulaşmasını sağladım.
Bunları yapınca 3. sayfaya geriledim.

Bu arada rakiplere bakıyorum 2 yıldır güncellenmemiş yazı 3. sırada. Hiçbir backlinki ve iddiası olmayan park site 4. sırada. Hatta 301 ile yönlendirdiğim ve sonradan iptal ettiğim kapalı alan adı bile benden yukarda çıkıyor.

Sonra biyerde google güzel tema istiyor falan diye bişeyler okudum. Temayı değiştirdim, içerikleri düzenledim herşey harika. Derken bi baktım 4. sayfadayım. :)

Sonra 2-3 tane spam amaçlı bacnlink vermiş birileri onları disavow ettim. Hatta onla birlikte tüm spama benzeyenleri de disavow ettim. Siteyi eski haline getirdim, hızını %90lara çıkardım şimdi site 5. sayfa ortalarında :D

Sonuca Gelirsek
Arkadaşlar ben tüm denemeler sonrasında ne yaparsam yapayım geriye gittiğini gördüm. Bu süreçte hiç ellemediğim içerik bile girmediğim sitem aynı yerinde (gerilediği yerinde) duruyor. Sizce google neyin peşinde. Bu sonuçlar normal değil ve hepsi hatalı. Normal bir konu aradığımda bile istediğimi bulamıyorum. 3-4 senelik eski bayat konular çıkıyor. Bende durumu bildiğimden 2-3-4. sayfalara bakıp buluyorum.

Aynı dertten muzdaribim. Arkadaşın denediklerini denedim ancak her seferinde site biraz daha geriledi. Ne değişti google'da? Vicdansız google.

Arkadaşlar aslında 15 Aralık öncesi bazı şeyler değişmeye başladı. Güncellemenin aslı şu; Sitenize aldığınız backlinklerin değer kaybetmesidir. Dolayısıyla sizinde sitenizde gerileme olmuş. Eğer hiç oynamayıp bekleseydiniz 15 gün içerisinde eski konumunuzdan bir kaç sıra gerisine geri gelecektiniz, ama yaptıklarınız yanlış değil aksine çok doğru şeyler. Tek hata zamanlama...

Bu güncelleme ile birlikte feed çeken social bookmark sitelerine bir tekme atıldı ve buralardan kazandığınız backlinkler "sıfır" lanmış oldu. Hiç üzülmeyin dev siteler dahi bu güncellemeden nasibini aldı. Hatta sosyal medyayı çok aktif kullananların zararı daha fazla! Her güncellemenin arkasından gelen güncelleme güncellemesi ise devreye girdi ve takla atan siteler üç aşağı beş yukarı değişerek eski konumlarına geri geldi. Bunu elimde bulunan 30 u aşkın siteye bakarak söylüyorum.

Genel duruma bakacak olursak artık 1. sayfa sıralamaları o kadar oynak bir hal aldı ki 1. sırada 2 gün kalabilirseniz öpüp başınıza koyun.

Tavsiye olarak; Eğer sitenizde spam yaratacak bir çalışma yoksa hiç bir güncelleme sonrası sitenizde değişikliğe gitmeyin derim :)

Herkese Merhaba;

15 aralık öncesinde hissedilmeye başlanan ve sonrasında ciddi anlamada görünen algoritma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz. Tüm SEO uzmanları ışık görmüş tavşan gibi kaldı. Büyük siteler taklaya geldi ve daha neler neler. Ben sze benim başıma gelenlerden bahsedeceğim. Sizde başınıza gelenlerden veya bildiğiniz yöntemlerden bahsederseniz bu süreci atlatalım artık.

Benim Başıma Gelenler
Tamamen özgün, sürekli güncel, hiçbiryerinde spam olmayan (yada bana göre) sitem bir anda 3. sıradan 2. sayfaya geriledi. Tabi böyle olunca panikle yazıyı güncelledim 250 küsür kelimelik yazıyı 1200 kelimelik bir ansiklopedi haline getirdim. Sonra sağda solda kullanıcı deneyimi kullanıcı deneyimi yazılarını gördükçe çılgına döndüm ve iç linkleme ile kullanıcıların başlıklara rahat ulaşmasını sağladım.
Bunları yapınca 3. sayfaya geriledim.

Bu arada rakiplere bakıyorum 2 yıldır güncellenmemiş yazı 3. sırada. Hiçbir backlinki ve iddiası olmayan park site 4. sırada. Hatta 301 ile yönlendirdiğim ve sonradan iptal ettiğim kapalı alan adı bile benden yukarda çıkıyor.

Sonra biyerde google güzel tema istiyor falan diye bişeyler okudum. Temayı değiştirdim, içerikleri düzenledim herşey harika. Derken bi baktım 4. sayfadayım. :)

Sonra 2-3 tane spam amaçlı bacnlink vermiş birileri onları disavow ettim. Hatta onla birlikte tüm spama benzeyenleri de disavow ettim. Siteyi eski haline getirdim, hızını %90lara çıkardım şimdi site 5. sayfa ortalarında :D

Sonuca Gelirsek
Arkadaşlar ben tüm denemeler sonrasında ne yaparsam yapayım geriye gittiğini gördüm. Bu süreçte hiç ellemediğim içerik bile girmediğim sitem aynı yerinde (gerilediği yerinde) duruyor. Sizce google neyin peşinde. Bu sonuçlar normal değil ve hepsi hatalı. Normal bir konu aradığımda bile istediğimi bulamıyorum. 3-4 senelik eski bayat konular çıkıyor. Bende durumu bildiğimden 2-3-4. sayfalara bakıp buluyorum.

@Karrizima muhtemelen benzer sektörlerdeyiz. İlgili sektörlerde sıkıntı yaşayan çok şuanda. Yazdıkların birebir yaşananlar çünkü. Şuradamı hata var deyip elledikçe geri tepiyor ve bu durumdan gördüğüm bir çok arkadaş muzdarip şu aralar. Dediklerine ilave olarak Ssl sertifikası, domain süresini 3-5 yıl uzatma gibi gibi bir çok şeyi denedik bizde. Halende denemedeyiz. Gelişme olursa buradan gidersek ona göre net bir sonuç çıkarabiliriz.

Kim neyi denedi yazsın kısaca ona göre gidelim bence.

Tasarım değişildi: olmadı
SSL: olmadı
Domain süre vs: olmadı
İçerik abanıldı: olmadı
Yorum abanıldı: olmadı

İsterseniz domai yazın analiz edelim. Belki farklı birşey görürürm.
Ben birkaç sitemde yaşadım hocam. Adsense odaklı olduğu için linki direk verebilmem mümkün değil fakat diğer arkadaşlar uygun görürlerse verebilirler. (Kişisel algılamayın art niyetli insan çok ve bu aralar bir kaç sıkıntı yaşadım bu nedenle böyle bir karar aldım.)

Benim sitem anahtar kelimede 2. sayfaya düştü ama içeriklerin sıralaması çok iyi. Asıl anahtar kelimemde 2. sayfada olsam bile içerikler sayesinde çok iyi hit alıyorum.

Bende rekabet olmayan ana kelimelerde sıkıntı olmadı. Rekabet ve hit aldığım kelimelerden bazılarında sıkıntı yaşadım.

Arkadaşlar tema değişikliğine hemen yüklenmek saçma niye derseniz yeni tema yüklediğiniz taktirde eski temadan kötü ise seo ayarları sıralamanızın daha beter içine ediyor. Bilmiyorum ben güncelleme sonrasında pek siteleri elleme bırakırım 1-2 ay kenarda bekletirim .

Arkadaşlar tema değişikliğine hemen yüklenmek saçma niye derseniz yeni tema yüklediğiniz taktirde eski temadan kötü ise seo ayarları sıralamanızın daha beter içine ediyor. Bilmiyorum ben güncelleme sonrasında pek siteleri elleme bırakırım 1-2 ay kenarda bekletirim .
İyi bir temaya geçmek yararlı olur. Benim eski tema kötüydü, mobil uyumlu falan değildi. İyi bir temaya geçince hem site içi gezme oranı arttı, hem yorum sayısı arttı. Dolayısıyla içeriklerde iyi konumlara yükseldi.

Arkadaşlar bu kadar sorunları sıraladık fakat bu sorunların bir çözümü varmı ve en önemlisi bundan sonraki seo çalışmalarına nasıl devam etmemiz gerekiyor...

sabır arkadaşlar bence :) sıralamada benimde bir sitem gitti 1 hafta gelmedi hiçbir işlem yapmadım sonra eski yerine geldi. ama kesin bir çözüm yada sıralamayı etki edicek hiçbişey yok suan herkes bu konuda yaptıgı calısmaları yazıp analiz etmemiz lazım.

Geri